صفر تا صد کتوژنیککاهش وزن

خارج شدن ار رژیم کتوژنیک؛ از مراحل خارج شدن تا تثبیت وزن

تقریبا بیشتر افراد در مورد وارد شدن به رژیم کتوژنیک اطلاعات دارن. اما عده کمی هستن که در مورد خارج شدن ار رژیم کتوژنیک مطلع هستن و نکاتش رو رعایت میکنن. با توجه به رسالت مجموعه زیبیتو، ما وظیفه خودمون میدونیم که برای هر موضوعی کاملترین لیست مطالب رو ارائه کنیم تا کاربرانمون بدون نیاز به جستجوی بیشتر رو نداشته باشن. اگر سری مقالات دنیای کتوژنیک رو مطالعه کرده باشید، قطعا اطلاعات زیادی کسب کردین. در صورتی هم که مطالعه نداشتین پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه این مقاله در مورد خروج از رژیم کتوژنیک، با استفاده از فهرست مقالات دنیای کتوژنیک در انتهای این مقاله، سایر مطالب رو هم مطالعه کنید.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

این مطلب برای چه افرادی مفید است؟

 • برای افرادی که رژیم کتوژنیک رو شروع کردن اما در مورد نحوه اصولی خروج از رژیم کتوژنیک چیزی نمیدونن.
 • افرادی که در حال بررسی رژیم کتو و در نهایت شروع درست استفاده از این رژیم هستن.
 • برای افرادی که در حال تحقیق کامل در مورد رژیم کتوژنیک هستن.

کارشناس تناسب اندام زیبیتو


به همون اندازه ای که شروع و ادامه دادن رژیم کتوژنیک اهمیت زیادی داره، خارج شدن ار رژیم کتوژنیک هم مهم هست. افرادی که زیر نظر کارشناس های ما از رژیم کتوژنیک Z217 اختصاصی زیبیتو استفاده میکنن، نیازی نیست که نگران باشن. کافیه طبق برنامه غذایی که برای شما تنظیم شده عمل کنید تا بهترین نتیجه رو بگیرید.

فهرست موضوعی این مطلب

 • خارج شدن ار رژیم کتوژنیک ؟ چرا و به چه علت ؟
 • دلایل خروج از رژیم کتوژنیک
 • لطفا با احتیاط از رژیم کتوژنیک خارج شوید
 • نکات مهم برای خروج ایمن و بی خطر از رژیم کتوژنیک
 • آیا بعد خروج از رژیم کتو، دوباره می‌توان رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ خروج از رژیم کتوژنیک

خارج شدن ار رژیم کتوژنیک ؟ چرا و به چه علت ؟

خارج شدن ار رژیم کتوژنیک نکته ای هست که خیلی از منابع در مورد اون صحبتی نمیکنن. به همین دلیل هم افراد در موردش اطلاعات کافی ندارن! رژیم کتوژنیک یک سبک غذایی هست که حتما باید توی یک دوره کوتاه مدت، بین 21 تا 28 روز رعایت بشه.

قدرت این رژیم به حدی بالاست که میتونه در طول همین زمان کوتاه، وزن و حجم زیادی از بدن کم کنه. رژیم کتوژنیک هم مثل همه رژیم های دیگه اصولی داره که در صورت عمل نکردن به اونها، عوارض جانبی خاص خودش رو داره. البته در مورد عوارض جانبی رژیم کتوژنیک توی یک مقاله به صورت کامل صحبت کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که مورد خطرناکی ندارن.

اما باز هم بهتره که اصول رعایت بشه. خیلی از افراد رژیم کتوژنیک رو برای مدت زمان طولانی و بدون داشتن استراحت استفاده میکنن که این میتونه مشکل ساز باشه. یکی از ویژگی های رژیم Z217 کتوژنیک، مدت زمان اون هست که 21 روزه. به همین دلیله که تا الان هیچ گونه عوارض جانبی گزارش نشده.

با توجه به توضیحاتی که داده شد شما نمیتونید روی این رژیم به عنوان یک سبک زندگی همیشگی حساب باز کنید. در واقع خارج شدن ار رژیم کتوژنیک جزئی از این رژیم هست که باید اصولی و درست صورت بگیره. در صورت خارج شدن ار رژیم کتوژنیک ، مضراتی که در ادامه در موردشون صحبت میکنیم رو تجربه نمیکنید. این مضرات عبارتند از :

دلایل خروج از رژیم کتوژنیک

کمبود برخی از مواد غذایی


خیلی طبیعیه که با شروع رژیم کتوژنیک مصرف بعضی از مواد غذایی به شدت محدود میشه. یکی از این مواد غذایی فیبرها هستن. این مواد غذایی به خاطر بالا رفتن میزان چربی و پروتئین‌ها باید به حداقل برسن.

افزایش کلسترول خون


توی رژیم کتوژنیک، 70% مواد غذایی مصرفی رو چربی ها تشکیل میدن. غذاهایی که چربی بالایی دارن میتونن باعث افزایش کلسترول بد خون بشن. التبه این موضوع هم فراموش نشه که خیلی از غذاهای چربی که در رژیم کتوژنیک استفاده میشه، از چربی های مفید که خطری برای بدن ندارن تشکیل شدن. در صورتی که از چربی های بد استفاده بشه، امکان بروز مشکلات قلبی و عروقی در بلند مدت وجود داره.

ضعیف شدن عملکرد اندام های بدن در ابتدای رژیم

اولویت سلول های بدن برای جذب انرژی، گلوکز ( قند ) و کربوهیدرات ها هستن. در طول رژیم کتوژنیک بدن به خاطر در دسترس نبودن گلوکز به سراغ تجزیه پروتئین‌ها و چربی ها میره تا درنهایت انرژی مورد نیازش رو از طریق اونها به دست بیاره. بعد از مدتی که بدن به استفاده از چربی ها عادت کرد، این مورد برطرف میشه و انرژی کامل سلولها از طریق چربی ها تامین میشه.

کم آبی بدن


یکی از فرآورده‌های سوخت و ساز بدن که رژیم کتوژنیک اون رو تولید میکنه، کتون هست. تولید بیش از حد کتون‌ها میتونه  سطح اسیدی خون را بالا ببره. توی این حالت بدن سعی میکنه سطح این اسید رو کم کنه که نتیجه اون میتونه خروج مقدار زیادی آب از بدن باشه. به همین خاطر هست که ما تاکید میکنیم افراد در طول رژیم حتما میزان آب زیادی مصرف کنن. علاوه بر این موضوع استفاده از یک رژیم کتوژنیک اصولی میتونه جلوی بروز این مشکلات رو بگیره.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ خروج از رژیم کتوژنیک

لطفا با احتیاط از رژیم کتوژنیک خارج شوید

همونطور که گفته شد رژیم کتوژنیک یعنی عادت دادن بدن به استفاده از چربی ها برای تامین انرژی. برای ایجاد کردن این شرایط باید منبع انرژی بدن یعنی کربوهیدرات ها محدود بشن. با این کار بدن به سراغ منابع دیگه برای تامین انرژی خودش میره. نکته ای که باید در زمان خروج از رژیم کتوژنیک رعایت بشه، میزان مصرف کربوهیدارت بعد از خارج شدن از رژیمه. اگر به صورت ناگهانی مقدار کربوهیدارت ها افزایش پیدا کنه، بدن دچار شوک میشه و میتونه این مشکلات رو به وجود بیاره :

 • افزایش وزن؛
 • نفخ و ناراحتی مزاج شامل یبوست، اسهال؛
 • احساس گرسنگی شدید؛
 • اعتیاد به شکر.

در مورد بدن انسان باید این نکته رو بگیم که به شدت قدرت این رو داره تا خودش رو با شرایط جدید وفق بده. روی کره زمین آدم هایی هستن که در قطب شمال با دمای 30 تا 40 درجه زیر صفر زندگی میکنن. از طرفی افرادی هم هستن توی همین ایران خودمون در خوزستان در دمای 50 تا 60 درجه بالای صفر زندگی میکنن. این نشون میده که بدن ما تا چه حدی قدرتمنده. تنها موردی که باید بهش اهمیت داده بشه دادن زمان و فرصت و ایجاد شرایط مناسب برای تغییر کردن شرایط بدن بعد از خروج از رژیم کتوژنیک هستش.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ نکات مهم خروج از رژیم کتوژنیک

نکات مهم برای خروج ایمن و بی خطر از رژیم کتوژنیک

مهم ترین نکته ای که قبل از صحبت در مورد 8 نکته خروج بی خطر از رژیم کتوژنیک باید گفته بشه، این هست که اگر شما درست از رژیم خارج بشید، احتمال بازگشت وزنتون به حداقل میرسه. این در واقع از جمله فوت های کوزه گری هست که خیلی ها نمیدونن. دقیقا به همین دلیله که خیلی از افرادی که خودشون اقدام به تنظیم رژیم کتو میکنن، بعد از کاهش وزن نه چندان جالب، به وزن قبلی خودشون و یا حتی بیشتر برمیگردن.

در ادامه در مورد 8 نکته ی مهم خارج شدن ار رژیم کتوژنیک بیشتر صحبت میکنیم. با ما همراه باشید.

1. غذاهای فیبردار بیشتری مصرف کنید

همونطور که مطلع هستین، مصرف میوه و بعضی از سبزیجات به خاطر وجود کربوهیدرات منع میشه. این جزو اصول رژیم کتوژنیک هست. اما از طرفی رژیم کتوژنیک به مصرف غذهای فیبردار توصیه میکنه. خب چه کار باید کرد که هم فیبر مصرف بشه و هم مصرف کربوهیدرات پایین بمونه.

برای اینکار دو راه حل وجود داره. اولین راه حل شناخت سبزیجات فیبرداری هست که کربوهیدارت خیلی کمی دارن. مثل اسفناج. برای شناخت این مواد غذایی میتونید از مقاله ی « مواد غذایی مجاز در رژیم کتوژنیک » استفاده کنید. راه حل دوم استفاده از مکمل فیبر هست. در مورد مکمل های رژیم کتوژنیک هم توی یک مقاله جدا به صورت کامل توضیح دادیم که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید. در روز های پایانی خروج از رژیم کتوژنیک مصرف فیبر باید به مراتب و پله پله افزایش پیدا کنه.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ خروج از رژیم کتوژنیک

2. وارد کردن کربوهیدرات های دیر هضم به برنامه غذایی

خیلی از افراد بعد از اتمام دوره رژیم کتوژنیک خیلی سریع رو به مصرف غذاهای پر کربوهیدارت میارن. این دقیقا همون موضوعیه که باعث افزایش وزن سریع افراد میشه. برای جلوگیری از این اتفاق ما پیشنهاد میکنیم بعد از اتمام دوره ی کتوژنیک، هفته اول بعد از رژیم کتو رو با مصرف غذاهای کربوهیدارت داری شروع کنید که دیر هضم هستن. این غذاها معمولا شامل پروتئین و فیبر زیادی هستن و میتونن باعث کنترل بهتر رژیم غذایی بشن.

شاید دسترسی به میوه هایی مثل آووکادو توی ایران سخت باشه اما شما میتونید به راحتی میتونید از بادام هندی توی برنامه غذایی استفاده کنید. بعد از گزینه هایی مثل بادام هندی، شما میتونید از مواردی مثل لوبیا، نخود سبز هم کم کم استفاده کنید تا میزان کربوهیدرات رو توی برنامه غذاییتون کم کم افزایش بدین.

3. حواستان به مصرف قند باشد

زمانی که رژیم کتوژنیک استارت میخوره، خیلی از افراد دلشون میخواد از قند ها توی برنامه غذاییشون استفاده کنن. این مورد برمیگرده به عادت کردن بدن به مصرف این دسته از مواد غذایی. اما این موضوع همیشگی نیست. بعد از گذشت دو هفته از رژیم کتوژنیک معمولا افراد دیگه میل و رغبتی نسبت به استفاده از مواد قندی ندارن.

محققین بعد از تحقیقات به نکته ی جالبی در مورد مصرف قند رسیدن و اون اعتیار آور بودن اونهاست. شاید عجیب باشه اما بدن ما به مصرف قند و شکر و در کل شیرینیجات، اعتیاد پیدا میکنه. همونطور که به مواد مخدر اعتیاد پیدا میشه. اما همین اعتیاد با عمل به رژیم کتوژنیک کاملا برطرف میشه. در واقع بعد از دوره رژیم کتو، بدن عادت میکنه انرژی خودش رو از چربی ها بدست بیاره. پس هیچ نیازی به قند ها نداره!

این نکته رو به عنوان یک اصل همیشه یادتون باشه. بعد از اتمام دوره رژیم کتوژنیک، غذاهایی که بیشتر از 4 گرم قند دارن باید محدود بشن. علاوه بر شکر، باید به مصرف مواد غذایی که به صورت طبیعی قند دارن هم توجه کنید. در واقع اونها هم باید کاملا محدود بشن.

مثلا اگر یک شخص بعد از اتمام رژیم کتو، 1 قاشق عسل در طول روز مصرف کنه، 17 گرم قند رو به بدن خودش وارد کرده. حالا تصور کنید علاوه بر این عسل، مواد غذایی حاوی قند دیگه رو هم مصرف کنه. طبیعیه که میزان قند موجود در بدن بالا میره و میتونه مشکل ایجاد کنه.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ خروج از رژیم کتوژنیک

4. کربوهیدرات ها رو آهسته به برنامه غذایی اضافه کنید

 یکی از مشکلاتی که افراد با اون مواجه میشن احساس خستگی، تحریک پذیری، سرگیجه و احساس سبُکی در سر ، بعد از به پایان رسیدن دوره رژیم کتوژنیک هست. این افراد اگر به برنامه غذایی خودشون دقت کنن متوجه میشن که بعد از اتمام رژیم، خیلی  سریع به مصرف کربوهیدرات ها رو آوردن.

همین موضوع باعث شده که قند خون خیلی سریع بالا و پایین و باعث بروز مشکلات که گفتیم بشه. البته فراموش نکنید که بدن ها با هم متفاوت هستن. ممکنه شما با این کار مشکلی احساس نکنید اما چیزی که واضح هست اینه که باید آهسته و کم کم کربوهیدرات ها اضافه بشن.

خیلی ها در مورد زمان سوال میپرسن. شما باید حداق در طول یک ماه آینده بعد از رژیم کتو، با یک شیب بسیار ملایم مصرف کربوهیدرات ها رو شروع کنید. در کل اگر بخواید اصول رو رعایت کنید، باید در نهایت در طول هر روز 10 درصد به میزان کربوهیدرات مصرفی روزانتون اضافه کنید. با این کار بدن فرصت پیدا میکنه خودش رو با شرایط جدید وفق بده.

 

5. ورزش کردن را فراموش نکنید

اگر از رژیم کتوژنیک Z217 زیر نظر کارشناس های زیبیتو استفاده کرده باشین، قطعا میدونید که ما برای هر روز یک سری ورزشهای ساده، مثل پیاده روی رو برای افراد در نظر میگیریم. این ورزش ها باعث کنترل میزان قند بدن میشه و در نهایت سوخت و ساز و چربی سوزی رو در طول رژیم بالا میبره. نکته ای که وجود داره ادامه دادن این ورزش های سبک بعد از اتمام دوره رژیم هستش.

معمولا افرادی که بعد از رژیم کتو، دوباره به وزن قبل خودشون برمیگردن، خیلی سریع میزان کربوهیدرات مصرفی رو بالا میبرن و از طرفی دیگه ورزش نمیکنن. اما اگر شما ورزش رو ادامه بدین، بدن به جای ذخیره کردن قند اون رو میسوزونه. بنابراین احتمال برگشتن به وزن قبل خیلی پایین میاد.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ خروج از رژیم کتوژنیک

6. سبک زندگیتان را کنترل کنید

وقتی افراد تازه با رژیم کتوژنیک آشنا میشن، سعی میکنن اطلاعاتشون رو در مورد این رژیم و سبک زندگی بالا ببرن. بنابراین مطالعه میکنن. وبگردی میکنن. با افرادی متخصص در این زمینه صحبت میکنن. اما معمولا این موضوع بعد از اتمام رژیم و رسیدن به وزن هدف ادامه پیدا نمیکنه. شما باید برای خارج شدن ار رژیم کتوژنیک هم برنامه داشته باشید و اطلاعاتتون رو بالا ببرید.

خیلی از افراد تناسب اندام و رسیدن به یک استایل زیبا رو فقط توی غذا خوردن میبینن. این کاملا اشتباهه. توی زندگی ما نکات مختلفی وجود داره که در نهایت روی تناسب اندام ما تاثیر گذاره. مواردی مثل خانواده، دوستان، زمانی که برای ورزش کردن میزاریم، عادت های روزمره، نوع و شکل شغل و غیره که همشون میتونن تاثیر گذار باشن. به همین خاطر هست که ما تاکید میکنیم برای خروج از رژیم کتوژنیک حتما باید اصول رو رعایت کنید و نباید دوباره به عادت های بد قبل از رژیم، برگردین.

7. آب خوردن را فراموش نکنید

خوردن آب کافی یکی از مهمترین نکاتی هست که هم در طول رژیم و هم بعد از رژیم باید رعایت بشه. در طول رژیم، به خصوص در روزهای اول شروع، ممکنه به کلیه ها فشار وارد بشه که در صورت مصرف به اندازه آب این مورد رفع میشه. بعد از رژیم هم خیلی مهمه که بدن هیدراته بمونه. شاید براتون جالب که بدونید مصرف کم آب، کاری میکنه که شما احساس گرسنگی کنید. پس این مورد رو هم در زمان خروج از رژیم کتوژنیک رعایت کنید.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ؛ خروج از رژیم کتوژنیک

8. پروتئین را دریابید

اگر در مورد رژیم کتوژنیک اطلاعات لازم و مقدماتی رو کسب کرده باشید، قطعا میدونید که طبق اصول رژیم کتو، مصرف چربی ها 70%، مصرف پروتئین 25% و مصرف کربوهیدرات 5% از برنامه روزانه رو تشکیل میده. بنابراین میشه گفته خوردن غذاهای پرچرب و با پروتئین تقریبا متوسط، میتونه در نهایت به کنترل اشتهای شما کمک کنه.

نکته ای که بعد از خارج شدن از رژیم کتوژنیک باید بهش دقت کنید این هست که نمیشه روی دسته پروتئین ها به عنوان کنترل کننده اشتها خیلی حساب باز کرد. بنابراین سعی کنید حواستون به مقدار مصرفی پروتئین باشه و برای برطرف کردن احساس گرسنگی از غذاهای فیبردار استفاده کنید. فیبر در بدن ما هضم نمیشه ولی میتونه حجم بالایی از معده رو بگیره و احساس سیری رو القا کنه.

آیا بعد خروج از رژیم کتو، دوباره می‌توان رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟

بدن شما بعد از خروج از رژیم کتوژنیک همچنان به شرایط استفاده از چربی ها عادت داره. بنابراین بعد از خارج شدن ار رژیم کتوژنیک زمان زیادی نمیبره تا بدن دوباره به حالت کتوزیس وارد بشه. اما نکته ای که وجود داره سلامتی شماست. طبق اصول باید شما بین 7 تا 10 روز به اندازه محدودی از کربوهیدرات ها استفاده کنید تا بدن مواد مورد نیازش رو جذب کنه. این کار یک جور استراحت برای بدن به حساب میاد. بعد از گذشت این زمان شما میتونید دوباره یک رژیم کتوژنیک رو شروع کنید.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+