رژیم های لاغریکاهش وزنهمه مقالات

رژیم دوپامین چیست؟ + نمونه رژیم دوپامین برای لاغری

در این مقاله قصد داریم درباره رژیم دوپامین صحبت کنیم و اینکه بگیم این رژیم چگونه باعث لاغری و کاهش وزن میشه. علاوه بر این در مورد اینکه فرق اون با رژیم های غذایی دیگه چیه هم صحبت میکنیم؟

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

مطالعه این مقاله برای چه افرادی مفید است ؟

 • ممکنه این روزها اسم رژیم دوپامین برای لاغری رو شنیده باشین. در قدم اول باید بدونید که این رژیم با هدف کاهش وزن ایجاد نشده. بلکه هدف اون تغییر در روحیه افراد و افزایش سطح هورمون دوپامین هست. این هورمون در واقع هورمون شادی آور هست. در کنار ترشح این هورمون، بدن به سمت لاغری هم حرکت میکنه. بنابراین بعضی از افراد از این رژیم برای کاهش وزن هم استفاده میکنن. اگر شما هم به تازگی با اسم این رژیم آشنا شدین، این مقاله میتونه برای بالا بردن اطلاعات شما مفید باشه.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


رژیم دوپامین هم باعث کاهش وزن میتونه بشه و هم روح و روان افراد را تحت تاثیر قرار میده. این رژیم در واقع باعث شادی و احساس نشاط در شخص میشه. در ادامه بیشتر در مورد علت این حالت صحبت میکنیم.

علت نام گذاری این رژیم این هست که با رعایت رژیم دوپامین، هورمون دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی هست، ترشح میشه. مرکز هدف هورمون دوپامین جاهایی هست که روی احساسات انسان تاثیر میزارن! جاهایی مثل مراکز پاداش، لذت و  غیره.

فهرست موضوعی این مقاله

 • رژیم دوپامین و هدف استفاده از آن
 • تاثیر رژیم دوپامین روی کاهش وزن
 • چه مواد غذایی سبب افزایش یا کاهش دوپامین می شوند؟
 • مواد غذایی افزایش دهنده دوپامین
 • مواد غذایی کاهنده سطح دوپامین
 • نمونه رژیم دوپامین برای لاغری
 • نتیجه گیری

رژیم دوپامین چیست

رژیم دوپامین و هدف استفاده از آن

هورمون دوپامین که اسم دیگه ی اون هورمون شادی هست، میتونه بر اثر یک سری از عوامل کاهش پیداکنه. این موضوع میتونه زمینه های افسردگی و ناراحتی رو در احساسات فرد ایجاد کنه. در ادامه دلیل این موضوع رو بیشتر توضیح میدیم.

خیلی از افراد در طول رژیم غذایی، دچار افسردگی میشن. این موضوع به این دلیل هست که بعضی مواد غذایی طبق دستورات رژیم از برنامه غذایی حذف میشن. این مواد همون موادی هستن که باعث ترشح دوپامین میشن. پس در نتیجه کاهش دوپامینِ بدن، خلق و خوی انسان تغییر میکنه.

کمبود دوپامین علاوه بر افسردگی و حس ناراحتی، زمینه بعضی  از بیماری های دیگه رو در بدن ایجاد میکنه. برای مثال تضعیف سیستم ایمنی بدن، یکی از این موارد هست که میتونه زمینه ی ابتلا به بیماری های دیگه رو هم فراهم کنه. در رژیم دوپامین، هدف اصلی کاهش وزن، در کنار ترشح بالای هورمون دوپامین هست.

تاثیر رژیم دوپامین روی کاهش وزن


اگر سطح این پیان رسان عصبی در بدن کاهش پیدا کنه، پیام هایی که به سلول های مغزی منتقل میشن، دچار مشکل میشن. پس خلق و خوی شخص هم تحت تاثیر قرار میگیره.

زیاد مصرف کردن غذاهای چاق کننده مثل شیرینی جات و چربی ها، در روند انتقال دوپامین اختلال ایجاد میکنن. نتیجه این موضوع، پرخوری عصبی و تند غذا خوردن هست که هر دو مورد باعث ایجاد افزایش وزن و چاقی میشن.

رژیم دوپامین مواد غذایی رو که باعث ایجاد چنین شرایطی میشن رو تا حد زیادی از برنامه غذایی حذف میکنه. در مقابل موادی رو جایگزین میکنه که این اختلال رو اصلاح کنن و ترشح و انتقال هورمون دوپامین در بدن رو بهبود ببخشن.

رژیم دوپامین چیست

چه مواد غذایی سبب افزایش یا کاهش دوپامین می شوند؟

برای گرفتن رژیم دوپامین باید مواد غذایی که روی ترشح هورمون شادی موثر هستن رو بشناسید. علاوه بر این باید مواد غذایی که باعث کاهش سطح اون میشن رو هم بشناسید. مواد غذای دسته اول علاوه بر اینکه باعث از بین بردن حس گرسنگی میشن، محرک ترشح دوپامین هم هستن. یعنی هم فرد رو سرحال و خوش خلق میکنن و هم پر خوری رو کاهش میدن.

مواد غذایی افزایش دهنده دوپامین

مواد غذایی که در بخش زیر نام برده شده، محرک ترشح دوپامین هستن و باید به اندازه مشخص در برنامه غذایی رژیم دوپامین قرار بگیرن.

 • مواد غذایی پروتئینی: آمینواسید موجود در این مواد روی سطح هورمون دوپامین بدن تاثیر مثبتی داره.
 • ماهی: ماهی های چرب گزینه بهتری هستن.
 • میوه و سبزیجات: میوه و سبزی به دلیل داشتن فیبر، از جمله مواد مفید برای رژیم دوپامین هستن. این مواد علاوه بر اینکه حجم معده رو پر می کنن و احساس سیری ایجاد می کنن، بخاطر املاح و ویتامینی که دارن برای شادابی پوست هم مفید هستن. همینطور استفاده از میوه و سبزیجات عملکرد روده ها رو بهبود می بخش و به عمل دفع کمک می کنن.
 • آجیل: مواد آجیلی سالم مثل انواع مغزها در رژیم دوپامین جایگاه ویژه ای دارن. این مواد باعث ترشح هورمون شادی میشن. البته مصرف اونها باید به اندازه و طبق نظر کارشناس باشه. آجیل ها علاوه بر رژیم برای سلامت بدن مفید هستن.
 • شکلات تلخ: شکلات تلخ، از جمله تنقلاتی هست که در رژیم دوپامین مجاز به استفاده از اون هستید. شکلات تلخ انرژی بدن رو فراهم می کنه، بدون اینکه چاقی ایجاد کنه. در زمان انجام فعالیت های سخت و انرژی بر مصرف شکلات تلخ بهترین گزینه هست.
 • تخم مرغ: تخم مرغ با کلسیم فراوان غذایی کامل برای رژیم دوپامین هست. با مصرف این ماده غذایی خیلی از نیازهای بدن تامین میشه. تخم مرغ محرک تولید دوپامین هست.
 • جوانه: انواع جوانه ها از جمله مواد غذایی هستن که در رژیم دوپامین قرار دارن و علاوه بر تحریک ترشح دوپامین برای سلامت بدن هم بسیار مفید هستن.
 • لبنیات: مصرف روزانه لبنیات برای همه افراد ضروری هست. در رژیم دوپامین از مصرف لبنیات چشم پوشی نشده است و باید به اندازه اعتدال از لبنیاتی مثل شیر، ماست و پنیر استفاده بشه.

رژیم دوپامین چیست

مواد غذایی کاهنده سطح دوپامین

بر عکس مواد غذایی گروه اول، موادی که در بخش زیر نام برده شده، از ترشح دوپامین جلوگیری میکنن و باید در حد امکان از مصرف اونها خودداری کرد.

 • شیرینی جات: شیرینی جات پر کالری مثل انواع کیک ها و شکلات ها؛
 • فست فود: فست فود ها از غذاهای ناسالم در رژیم دوپامین و سایر رژیم های غذایی هستن و باید مصرف اونها رو تا جای ممکن محدود کرد.
 • غذاهای چرب: غذاهای پر چرب از مواد غذایی ممنوع در رژیم دوپامین هستن. سرخ کردنی ها، کله پاچه و غذاهایی که با روغن فراوان طبخ میشن نمونه ای از این غذاها هستن.
 •  مشروب: نوشیدنی های الکلی در رژیم دوپامین جایگاهی ندارن و از ترشح هورمون دوپامین جلوگیری می کنن.
 • کافئین: نوشیدنی های کافئینی رو تا حد امکان از برنامه غذایی خودتون حذف کنید.
 • کربوهیدرات های نشاسته ای: این مواد نباید به طور کامل از برنامه غذایی حذف بشن و مصرف اونها در حد اعتدال مشکلی ایجاد نمیکنه.

رژیم دوپامین چیست

نمونه رژیم دوپامین برای لاغری

در این جا یک سری از کارهایی که در رژیم دوپامین باید رعایت بشن رو توضیح خواهیم داد. البته برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و رسیدن به نتیجه دلخواه، باید ریز جزییات رژیم هم با دقت رعایت بشه.

برای دریافت رژیم دوپامین بهترین انتخاب استفاده از رژیم هست که دکتر با توجه به شرایط بدنی شما تجویز میکنه. نکاتی که اینجا گفته میشه  برای آشنایی هر چه بیشتر شما و بالا رفتن اطلاعاتتون در خصوص رژیم دوپامین هست.

برای رژیم دوپامین و نتیجه مطلوب باید بدونید که صبحانه نقش مهمی داره. صبحانه رو باید مفصل میل کنید. یک صبحانه کامل و سرشار از پروتئین برای شروع روز نیاز هست تا انرژی مورد نیاز بدنتون رو تامین کنه.

خواب کامل از موارد مهم در این برنامه هست. خواب کامل و با آرامش در به تعادل رسیدن میزان دوپامین کمک زیادی میکنه.

دوری از استرس و داشتن روحیه آروم هم در نتیجه مطلوب رژیم موثر هست. این موضوع برای سلامتی بدن هم مفیده. با مدیریت نگرانی ها و استرس ها و رژیم دوپامین، ترشح هورمون شادی بالا میره و در خلق و خوی شخص تاثیر مثبت زیادی میزاره.

برای نتیجه گیری هر چه بیشتر رژیم های غذایی و همینطور رژیم دوپامین فعالیت های بدنی مناسب و ورزشنقش بسیار مهمی داره. ورزش مناسب و انجام اون در محیط های مفرح برای دوری از بیماری های روحی و نشاط روح و روان موضوعی انکار ناپذیر هست.

نتیجه گیری

رژیم دوپامین یکی از رژیم های غذایی هست که هم با هدف کاهش وزن و هم با هدف بهتر شدن روحیه تجویز میشه. البته در مورد اینکه چقدر میتونه روی کاهش وزن تاثیر بزاره، باید شرایط بدنی رو مورد بررسی قرار داد. اگر یک شخص فقط با هدف کاهش وزن این رژیم رو انتخاب کنه، باید بدونه که رژیم های بهتری هم برای این موضوع وجود داره.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+