رژیم های لاغریکاهش وزنهمه مقالات

رژیم یویو یا رژیم تکراری؛ نقد و بررسی کامل

این مدل رژیم الگوی خاصی هست که بر اساس اون کاهش و افزایش وزن سریع اتفاق میوفته. این چرخه باعث میشه تا وزن بدن مثل یویو، به سمت بالا و پایین تغییر کنه. رژیم یویو برای همه افراد نتایج مشابهی رو به دنبال نداره . به همین خاطر ممکنه بعضی از افراد از این مدل رژیم رضایت داشته باشن و بعضی دیگه نه!

سوالی که اینجا ذهن هر کسی رو درگیر میکنه اینه که اصلا چنین رژیمی ارزش پیروی کردن رو داره یا نه؟ برای جواب دادن به این سوال باید از تمام جوانب مختلف اون رو بررسی کنیم. در این مقاله از وبسایت زیبیتو، یک نقد و بررسی کامل در مورد رژیم یویو یا رژیم تکراری ارائه شده. با ما همراه باشید تا این رژیم لاغری رو بررسی کنیم.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

مطالعه این مقاله برای چه افرادی مفید است؟

 • در مورد رژیم یویویی نقطه نظرات مختلفی وجود داره. به همین خاطر ممکنه که خیلی از افراد به نتیجه مشخصی در مورد مناسب بودن یا نبودن این رژیم، نرسیده باشن. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، مطالعه این مقاله به شدت به شما توصیه میشه.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


در ابتدا و شروع این مقاله سوالی رو مطرح میکنیم و در نهایت در ادامه مقاله سعی میکنیم که به این سوال جواب درستی بدیم. آیا استفاده و پیروی از رژیم یویو برای کاهش وزن و لاغری، انتخاب درستی هست یا خیر؟ در ادامه بعد از بررسی اینکه این رژیم به چه صورتی عمل میکنه، در مورد فواید و عوارض اون صحبت میکنیم. در نهایت هم پاسخ کارشناسی خودمون به این سوال رو مطرح میکنیم.

فهرست موضوعی این مقاله

 • رژیم یویو چیست و به چه رژیمی یویویی میگویند ؟
 • مزایا و فواید رژیم یویویی
 • عوارض و مضرات رژیم یویو برای بدن
 • آیا رژیم یویویی شکم و پهلو را سریع لاغر می کند؟
 • سخن پایانی

رژیم یویو یا یویویی برای لاغری و کاهش وزن

رژیم یویو چیست و به چه رژیمی یویویی میگویند ؟

رژیم یویو به رژیمی گفته میشه که فرد مصرف کالری های خودش رو برای مدت چند هفته کاهش میده تا به وزن دلخواه برسهو بعد از رسیدن به وزن دلخواه، دوباره به رژیم غذایی عادی خودش برمیگرده. این چرخه ادامه پیدا میکنه و یک دوره رژیم و بعد هم برگشت به رژیم عادی باعث میشه تا وزن مثل یک یویو بالا و پایین بره.

چیزی که در این رژیم بسیار واضح هست اینه که بدن هر بار بعد از دوره سخت رژیم، با بازگشت وزن رو به رو میشه. بعد از چندین بار تکرار این چرخه بدن نسبت به تغییرات رژیم یویو واکنش نشون میده. در واقع بدن متوجه میشه که در یک زمان هایی قراره که با کمبود مواد غذایی به صورت شدید رو به رو بشه.

این زمان دقیقاً زمانی هست که فرد وارد دوره سخت کاهش وزن با رژیم میشه. بنابراین برای حل کمبود مواد مغذی در این دوره، شروع به ذخیره کردن چربی در نقاط مشخصی از بدن میکنه تا در زمان نیاز از اونها استفاده کنه.

به طور خلاصه، زمانی که فرد رژیم غذایی رو با کاهش کربوهیدرات و یا کالری شروع میکنه، بدن به کمبود مواد غذایی عادت میکنه و با ذخیره چربی برای آینده، سعی میکنه که از خودش محافظت کنه. نکته بسیار مهمی که جزو عوارض این مدل رژیم هاست، به هم خوردن تعادل هورمون های بدن در رژیم یویو هستش. این مشکل میتونه باعث بروز بیماری ها و مشکلات برای بدن بشه.

مزایا و فواید رژیم یویو یا یویویی برای لاغری و کاهش وزن

مزایا و فواید رژیم یویویی

همه رژیم های لاغری میتونن فوایدی رو برای بدن داشته باشن. این در مورد رژیم یویو هم صدق میکنه. برای اینکه بتونیم در نهایت تصمیم درستی در مورد این رژیم بگیریم، باید اطلاعات کاملی در مورد فواید و مضرات رژیم داشته باشیم. به همین خاطر در این بخش قصد داریم تا در مورد فواید رژیم یویو توضیحات لازم رو ارائه کنیم.

فواید رژیم یویو؛ تعادل میزان قند خون


در بدن ما، هورمون هایی وجود دارن که توسط سلول های چربی تولید میشن. این هورمون ها باعث افزایش التهاب و افزایش قند خون میشن. بنابراین در رژیم یویویی، زمانی که افراد به صورت مقطعی وزن خودشون رو کاهش میدن، تولید این هورمون هم کم میشه. این موضوع باعث میشه تا این رژیم غذایی برای حفظ تعادل قند خون مفید باشه. البته نظرات دیگه ای هم وجود داره که مخالف این موضوع هست. عده ای هم تغییرات سطح قند بدن رو زمینه ساز بیماری دیابت میدونن.

کاهش خطر بیماری دیابت


با توجه به تحقیقات که در مورد رژیم یویو انجام شد، مشخص شد که این رژیم میتونه روی کاهش خطر ابتلا به دیابت موثر باشه. بر اساس این بررسی که در هدف اون بررسی رابطه رژیم یویویی با دیابت بود، تعدادی از افراد که در معرض خطر ابتلا به دیابت بودن، مورد آزمایش قرار گرفتن.

نتیجه این تحقیق کاهش 7 درصدی وزن افراد و کاهش 58 درصدی احتمال ابتلا به دیابت در این افراد بود. البته با توجه به تحقیقات بیشتر، نمیشه روی نتیجه این آزمایش استناد کرد. نوسان داشتن و اصطلاحاً یویویی بودن سطح قند خون، میتونه زمینه ساز ایجاد بیماری دیابت باشه. پس نمیشه گفت که قطعا این مورد جزو فواید رژیم غذایی هست.

اما با توجه به هدفی که ما از تهیه این مقاله داریم، یعنی رسیدن به جواب اینکه « آیا رژیم یویو برای بدن و لاغری مناسب هست یا نه؟ » باید نتایج تحقیقات و اطلاعات موجود رو ذکر کنیم.

کاهش وزن


طبق اطلاعات جمع آوری شده، بعضی از کارشناس ها معتقد هستن با در نظر گرفتن اطلاعات جمع آوری شده درباره چاقی و تاثیر منفی اون روی بدن، رژیم یویویی نه تنها آسیبی به بدن نمیرسونه، بلکه میتونه مفید هم باشه. اما این بررسی ناقص هست و برای تایید کردن یا رد کردن یک رژیم باید همه جوانب رو سنجید.

افرادی که در تحقیق ارتباط رژیم غذایی یویو با دیابت مورد بررسی قرار گفتن، در ابتدا 7 درصد از وزن خودشون رو از دست دادن. اما در نهایت در طول یک دوره چهار ساله، فقط 4 درصد از وزن کم شده، تثبیت شده بود. یعنی در هر سال فقط 1%! به عنوان مثال اگر یک شخص در طول چهار سال پیروی از رژیم یویو، 10 کیلو کاهش وزن رو تجربه کرده بود، بعد از چهار سال در اصل به 6 کیلو کاهش وزن دست پیدا کرده بود.

عوارض رژیم یویو یا یویویی برای لاغری و کاهش وزن

عوارض و مضرات رژیم یویو برای بدن

بعد از بررسی فواید نه چندان زیاد و غیر قابل اعتماد رژیم یویو، وقت این رسیده که در مورد عوارض رژیم یویویی صحبت کنیم. بعد از این بخش به سوالی که در ابتدای این مقاله مطرح کرده بودیم، جواب داده میشه.

10 نکته منفی در مورد رژیم یویوی


 • سطح چربی بدن رو بالا میبره؛
 • افزایش اشتها در این رژیم، یاعث افزایش وزن بیشتر در طول زمان میشه؛
 • افزایش وزن در این رژیم با چرب شدن کبد رابطه مستقیم داره؛
 • برای افراد بدنساز مناسب نیست و باعث کاهش حجم عضلات بدن میشه؛
 • میتونه برای بعضی از افراد برعکس عمل کنه و باعث اضافه وزن بشه؛
 • در بعضی از افراد به خاطر ایجاد نوسان در سطح قند بدن، میتونه زمینه ساز ابتلا به بیماری دیابت بشه؛
 • نا امیدی از کاهش وزن و بازگشت وزن، میتونه روی روحیه و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی بزاره؛
 • افزایش خطر بیماری های قلبی از جمله عوارض رژیم یویو هست؛
 • میتونه باعث افزایش فشار خون در بدن بشه؛
 • داستن این تفکر که کاهش وزن در مدت زمان بسیار کوتاه خوبه، باعث میشه که افراد از عمل کردن به یک برنامه و سبک زندگی درست فاصله بگیرن.

رژیم یویو یا یویویی برای لاغری و کاهش وزن

تاثیرات منفی رژیم یویویی روی پوست

این رژیم میتونه تاثیر منفی روی پوست افراد داشته باشه. دلیل این موضوع کاهش وزن و اضافه وزن مکرر هست. با توجه به این موضوع پوست بدن به طور مداوم در معرض تغییرات قرار میگیره!

چین و چروک، سلولیت در ناحیه بازوها و ران ها از جمله این تغییرات هستن. بنابراین، افرادی که از رژیم یویو استفاده می کنن، بعد از مدتی باید به دنبال رفع مشکلات پوستی باشن که روی بدنشون ایجاد شده. این یعنی مشکل پشت مشکل! پس از این نظر به هیچ وجه منطقی نیست که از این رژیم پیروی بشه.

تاثیر رژیم یویویی روی ناباروری زنان

یکی از دلایل ناباروری، به دلیل عدم آزاد شدن هورمون های غده هیپوفیز به وجود میاد. این موضوع باعث ایجاد اختلالاتی در عادات ماهیانه خانم ها شده و تخمدان ها رو برای تولید تخمک تحریک میکنه.

گیلیان لاکوود ( Dr Gillian Lockwood ) | مشاور مامایی و متخصص زنان و نازایی


زمانی که خانم ها، به سرعت کاهش وزن پیدا میکنن، پروسه ساخته شدن تخمک ها و عملکرد هورمون های زنانه با اختلال مواجه میشه. به همین خاطر قدرت تولید مثل در این خانم ها به خطر میوفته. 

رژیم یویو یا یویویی برای لاغری و کاهش وزن

تاثیر رژیم یویویی روی سلامت دندان ها و لثه

رژیم یویویی باعث ایجاد مشکلاتی در لثه و از دست دادن دندانهای سالم هم میشه. برای بررسی این موضوع اجازه بدین به گفته های افراد متخصص در این زمینه اشاره کنیم.

دکتر مروین درونیان ( Dr Mervyn Druian )


رژیم های سخت غذایی، مثل رژیم یویویی، مانع از جذب مواد لازم برای بدن میشن. یکی از مهمترین این مواد مورد نیاز بدن و دندان، کلسیم هست. کلسیم درسلامت دندان ها و لثه نقش بسیار مهمی داره. کسانی که رژیم یویویی رو برای لاغر شدن انتخاب میکنن، بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری های لثه و تخریب دندان ها قرار دارن. افرادی که از رژیم های سخت غذایی پیروی میکنن، بزاق دهانشون کم میشه. این بزاق وظیفه محافظت از دندان ها رو برعهده داره.

این بزاق به این شکل که سطح تماس مواد اسیدی با دندان ها و لثه رو کاهش میده، از دندان ها حفاظت میکنه. بعد از خارج شدن از رژیم لاغری سخت و برگشتن به رژیم غذایی عادی، میزان مصرف کربوهیدرات ها افزایش پیدا میکنه. به همین میزان هم احتمال تخریب دندان ها بیشتر میشه. در چنین حالتی میزان باکتری های موجود در دهان هم افزایش پیدا کرده و میزان اسید بیشتری آزاد میشه.

رژیم یویو یا یویویی برای لاغری و کاهش وزن

رژیم یویو؛ رژیمی نامناسب برای مو ها

در مورد عوارض رژیم یویویی و دندان ها به صحبت های پزشک معروف یعنی آقای دکتر مروین درونیان اشاره شد. در مورد موها و مشکلاتی که این رژیم میتونه برای سلامت اونها ایجاد کنه هم بهتره که به صحبت های یک کارشناس توجه بشه.

دکتر آنابل کینگسلی ( dr Anabel Kingsley ) | متخصص کاشت مو


رژیم یویویی باعث ریزش مو و از دست دادن مو های سالم میشه. اولین سوالی که از افراد مراجعه کننده میپرسم در مورد وضعیت رژیم غذاییشون هست. افرادی که رژیم یویو رو برای کاهش وزن انتخاب می کنن، دچار استرس میشن که این استرس به ریشه موها فشار وارد میکنه.

10% موها در فاز استراحت و 90%  اونها در فاز رشد قرار دارن. زمانی که فرد رژیم سختی میگیره، فولیکول های مو مواد مغذی کمتری رو دریافت میکنن. علاوه برا این، کاهش ناگهانی وزن هم باعث میشه وضعیت هورمون ها و به تبع اون فولیکول هاي مو، با مشکلاتی همراه بشه.

ابتلا به سرطان، بی‌ربط با این نوع رژیم نیست!

با توجه به تحقیقات انجام شده، مشخص شد که بین گرفتن این نوع رژیم و ابتلاء به سرطان، ارتباطاتی وجود داره. یکی از این فرضیه ها در مورد این رژیم این هست که با گرفتن چنین رژیم‌هایی تعداد سلول‌های موثر و کارآمد سیستم ایمنی کاهش پیدا میکنه. بنابراین بدن قدرت کافی برای مقابله با سلولهای سرطانی رو نداره.

مطالعاتی که حدود ۱۲ سال قبل انجام شد، نشون داد که این کاهش ایمنی در مقابل سرطان در دوران بعد از یائسگی در خانم ها بیشتر هم میشه. بنابراین تا اینجا به این نتیجه میرسیم که برای رسیدن به کاهش وزن، استفاده از این سبک از رژیم های لاغری، اصلا انتخاب درست و مناسبی نیست.

حتما بخوانید » شیر و دارچین برای لاغری

رژیم یویو یا یویویی برای لاغری شکم و پهلو

آیا رژیم یویویی شکم و پهلو را سریع لاغر می کند؟

در رژیم غذایی یویو، کاهش وزن سریع در مدت زمان کم اتفاق میوفته. بعد از مدت زمان مشخصی این رژیم غذایی میتونه باعث کاهش چربی های ناحیه شکم و پهلو هم بشه. زمانی که بدن در رژیم سخت قرار داره، سلول ها به شدت احساس گرسنگی میکنن.

بنابراین برای دریافت مجدد غذا، حریص میشن. به همین خاطر زمانی که فرد مجددا مواد غذایی مصرف میکنه، جذب چربی بالا میره. این یعنی چربی سوزی که در بدن اتفاق میوفته مقطعی هست. از طریفی هم معمولا کاهش وزن سریع در رژیم های کوتاه مدت، به دلیل از دست دادن آب بدن هست، و نه به خاطر چربی سوزی!

علاوه بر موارد گفته شده، زمانی که در دریافت مواد غذایی عدم تعادل ایجاد میشه، متابولیسم بدن هم دچار اختلال میشه. بنابراین اگر هدف شما کاهش وزن هست ممکنه نتیجه قابل قبولی برای شما به همراه نداشته باشه.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


با توجه به بررسی اطلاعات موجود در مورد رژیم یویو، وقت اون رسیده تا نظر نهایی و کارشناسی خودمون رو در مورد این رژیم اعلام کنیم. اطلاعات به صورت کاملا واضح و مشخص به ما میگن که استفاده از رژیم غذایی یویویی با هدف کاهش وزن، اصلا درست نیست. فراموش نکنید که اولین چیزی که باید در اولویت شما باشه، حفظ سلامتی هست. هیچ فردی نباید به خاطر رسیدن به یک هدف، بروز مشکلات جدی تر و بیماری های مختلف رو به جون بخره.

حتما بخوانید » رژیم میوه برای لاغری

سخن پایانی

تغییرات مداوم و کوتاه مدتی که در چرخه غذایی رژیم یویویی وجود داره، منافع کوتاه مدتی رو دنبال میکنه. بعد از لاغر شدن، اشتها افزایش پیدا میکنه. این موضوع هم منجر به افزایش دوباره وزن و بالاتر رفتن چربی های بدن میشه. رژیم یویویی با تخریب عضلات میتونه باعث افزایش چربی های انباشته بشه. کبد چرب، فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی هم میتونن مشکلاتی باشن که بعد از استفاده و پیروی از این مدل رژیم ها به سراغ افراد میاد.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+