رژیم های لاغریکاهش وزنهمه مقالات

رژیم زون برای لاغری چیست؟ راهنمای جامع

خیلی از افراد با مشکل اضافه وزن و چاقی دست و پنجه نرم می ‌کنن. این دسته از افراد همیشه به دنبال رژیم های غذایی هستن که بتونن وزن خودشون رو به وسیله اون کم کنن. رژیم های مختلفی در دنیا برای لاغری معرفی میشن. اما پزشکان معمولاً ترجیح میدن که بر اساس آرایش ژنتیکی افراد رژیم غذایی اونها رو مشخص کنن. رژیم زون از اون دسته از رژیم هایی هست که طبق ژنتیک افراد تجویز میشه.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

مطالعه این مقاله برای چه افرادی مفید است؟

 • اگر جزو افرادی هستید که اسم رژیم زون به گوشتون خورده اما نمیدونید چطور باید از این رژیم با هدف سلامتی و یا کاهش وزن استفاده کرد، مطالعه این مقاله میتونه برای شما مفید باشه.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


نکته مهمی که در این رژیم باید رعایت بشه استفاده صحیح از درشت مغذی ها هست. دقیقا به همین دلیل هست که به این رژیم غذایی زون گفته میشه. در رژیم لاغری زون، سطح انسولین خون بالا نگه داشته میشه. همین موضوع باعث کاهش وزن میشه. این مقاله که یک راهنمای کامل در مورد این رژیم هست، میتونه اطلاعات خوبی رو در اختیارتون قرار بده. با ما همراه باشید.

فهرست موضوعی این مقاله

 • رژیم زون و نکات مهم در آن
 • قوانین اصلی رژیم زون
 • دستورالعمل کاهش وزن با رژیم غذایی زون
 • ستون های کاهش وزن با رژیم زون
 • دلایل به وجود آمدن التهاب در رژیم غذایی
 • هدف رژیم زون چیست؟
 • غذاهایی که باید در رژیم زون استفاده شود
 • مواد غذایی که در رژیم زون نباید از آن ها استفاده کرد!
 • جمع بندی

رژیم زون برای لاغری

رژیم زون و نکات مهم در آن

در رژیم زون کارشناس ها و پزشکان سعی میکنن که مصرف کربوهیدرات فرد رو برای به تعادل رسوندن سطح انسولین بیشتر کنن. در این رژیم باید مقدار زیادی از اسید چرب امگا ۳ و پلی فنول ها مصرف بشه. چون با رعایت این رژیم، بدن در حالتی قرار میگیره که مجبور میشه کاهش وزن داشته باشه.

شاید جالب باشه اگر بدونید که هدف اصلی رژیم زون کاهش وزن نیست. هدف این رژیم کم کردن ورم و التهابات بدن هست. در کنار این هدف، کاهش وزن هم اتفاق میوفته. نکته ی دیگه ای باید بدونید این هست که همیشه پیشرفت بیماری ها با التهاب همراهه. ولی شدت اون در معده و روده و مسائل گوارشی بیشتر قابل توجه هست.

شروع سرطان های گوارشی از التهابات و تورم ها نشأت میگیره. رژیم زون باعث میشه که افراد متوجه بشن که به چه مقدار باید از درشت مغذی ها در رژیم غذایی خودشون استفاده کنن. به طور کلی ژن های انسان بعد از مدتی دچار تغییرات محیطی میشن. این فرایند به حدی آهسته اتفاق میوفته که اصلا قبل احساس شدن نیست.

علاوه بر موارد گفته شده که مربوط به سلامت بدن میشه، بد نیست بدونید که در حدود ۸ هزار سال پیش انواع پاستا، نان و غلات جز اصلی رژیم غذایی افراد نبودن. به همین خاطر چاقی به اندازه ی الان در جوامع رواج پیدا نکرده بود. در واقع این رژیم اصول سالم بودن بدن رو به افراد یاد میده. به طور کلی باید هر فرد سالم حدود ۴۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد چربی مصرف کنه. با این رژیم میشه گفت هم سلامت عمومی بدن حفظ میشه و هم لاغری اتفاق میوفته.

رژیم زون برای لاغری

قوانین اصلی رژیم زون

 • در رژیم لاغری زون توصیه میشه که وعده غذایی یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب مصرف بشه. یعنی صبحانه باید یک ساعت بعد از بیداری مصرف بشه.
 • حتماً باید بین هر دو وعده ی غذایی، فاصله‌ای به حدود ۴ تا ۶ ساعت وجود داشته باشه.
 • باید از خوردن میان وعده حدود دو تا دو ساعت و نیم بگذره، و بعد غذای اصلی مصرف بشه. این موضوع ربطی به گرسنه بودن و یا نبودن نداره.
 • هر کسی در طول روز باید حدود ۸ لیوان آب مصرف کنه.
 • در رژیم زون در ابتدای صبح باید وعده ی غذایی با پروتئین های کم چرب استفاده بشه. در قدم بعد باید از کربوهیدرات ها که یکی از شاخص‌های گلیسمیک پایین هست، استفاده کرد. مصرف سبزیجات، میوه‌ها، چربی‌های خوب، روغن زیتون یا آووکادو بعد از مصرف پروتئین مانعی نداره.
 • اندازه غذای معمولی که دارای پروتئین هست باید حدود ۴ اونس ( هر اونس برابر است با 28.34 گرم ) برای آقایان و 3 اونس برای خانم ها باشه.
 • حتماً باید قبل از مصرف وعده های غذایی، میزان گرسنگی فرد مشخص بشه. معمولاً افرادی که همیشه گرسنه نیسن و از نظر تمرکز ذهن و حواس مشکلی ندارن، مجاز هستن از رژیم زون پیروی کنن.

رژیم زون برای لاغری

دستورالعمل کاهش وزن با رژیم غذایی زون

هر فردی باید هر روز سه وعده غذایی و دو میان وعده مصرف کنه. در هر وعده غذایی حتماً باید مقدار پروتئین کم باشه. به عنوان مثال یک مرغ کوچک پروتئینی ایده آل برای هر وعده غذایی داره. ضمنا میان وعده ها هم از این قاعده مستثنا نیستن.

در رژیم لاغری زون، هر چقدر میزان انسولین بیشتری ترشح بشه، بهتر هست. چون انسولین کربوهیدرات های اضافی رو  به چربی های ذخیره شده تبدیل میکنه. باید بدونید که چربی های رژیمی دلیل ترشح انسولین نیستن. به همین دلیل هست که رژیم زون تمرکز خودش رو روی خوردن کربوهیدرات کم چربی رژیمی و پروتئین گذاشته.

ستون های کاهش وزن با رژیم زون

 • محدود کردن مصرف کالری بدون در نظر گرفتن گرسنگی و یا خستگی فردی ؛
 • حفظ کردن میزان ورم بدن؛
 • استفاده بجا از پلی فنول رژیمی برای فعال کردن مجدد ژن ها؛
 • کنترل کردن التهابات و تورم های میکروبی.

افرادی که از رژیم زون پیروی می کنن، حتماً باید در هر سه وعده غذایی و میان وعده ها میزان کربوهیدرات چربی و پروتئین رو به حد تعادل برسونن. با این کار سلامتی افراد پیرو این رژیم رو به بهبودی حرکت میکنه. در بیشتر رژیم های غذایی افراد ملزم به کاهش مصرف کالری هستن. اما در رژیم لاغری زون نیازی به محدود کردن کالری ورودی به بدن نیستید. تنها چیزی که باید تغییر کنه نحوه ی خوردن افراد است.

دلایل به وجود آمدن التهاب در رژیم غذایی

از گذشته تا الان تمام مردم معمولاً از دو گروه غذایی استفاده کردن. یکی از این رژیم ها خوردن پروتئین های کم چرب و مورد دیگه استفاده از کربوهیدرات های طبیعی مثل انواع میوه و سبزیجات هست. بیشتر افراد در زمان خوردن، میزان کربوهیدرات دریافتی رو اندازه نمیگیرن. به همین دلیل واکنش های بیوشیمیایی در بدن رخ میده. بنابراین ممکنه در دراز مدت اتفاقات نه چندان جالبی به خاطر نداشتن رژیم غذایی درست در سلامتی و تناسب اندام افراد اتفاق بیوفته. این موضوع دقیقا دلیل ایجاد شدن التهابات در بدن هست. 

رژیم زون برای لاغری

هدف رژیم زون چیست؟

1. کم کردن میزان تورم و التهابات بدنی


بعضی از افراد در رژیم غذایی خودشون به شکلی از پروتئین ها استفاده می کنن که سلامتیشون به خطر میوفته. اما در رژیم غذایی زون با مصرف پروتئین های بدون چربی، به اندازه ی مناسب و البته استفاده از کربوهیدرات هایی مثل میوه ها و سبزیجات، سلامت بدن تضمین میشه.

طبق گفته پزشکان مصرف کربوهیدرات های فرآوری شده با بدن انسان سازگار نیستن. به همین دلیل زمانی که کربوهیدرات های فرآوری شده بیشتری در بدن وجود داشته باشه، باعث بروز واکنش های بیوشیمیایی میشه. التهابات و تورم از نمونه های واکنش های بیوشیمیایی هستن. حذف کردن کربوهیدرات های فراوری شده و یا محدود کردن اونها، میزان تورم و التهابات رو کاهش میده. در رژیم زون اصلی ترین هدف، کاهش دادن التهاب های بدن هست.

2. کاهش وزن


کم کردن مصرف کربوهیدرات های فراوری شده، یک قدم اساسی در کاهش وزن هست. دلیل این موضوع کاهش پیدا کردن التهابات بدن هست. علاوه بر این، این کار باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی هم میشه. از مهمترین هدف های رژیم زون کاهش وزن طبیعی و موندگار بدون بازگشت وزن هست.

این اتفاق زمانی به وجود میاد که ما یک سبک زندگی درست رو بعد از کاهش وزن در پیش بگیریم. اصول رژیم غذایی زون میتونه این سبک زندگی درست رو برای ما مشخص کنه.

3. استفاده از گوشت های کم چرب و کربوهیدرات طبیعی


تمامی چربی های دائمی به دلیل اشباع بودن باعث به وجود اومدن بیماری های قلبی عروقی میشن. هدف رژیم زون تنها اصلاح کردن عادت های غذایی بد هست. در این رژیم غذایی حتماً باید میزان چربی ‌های حیوانی کاهش پیدا کنن. هر چقدر میزان مصرف کربوهیدرات های مناسب مثل میوه ها بالا تر باشه بهتر هست. در واقع در این رژیم سعی میشه با بالا بردن میزان قند خون، انسولین بیشتری در بدن ترشح بشه.

4. کاهش میزان سطح انسولین


رژیم زون یکی از طرفداران متعادل کردن سطح انسولین بدن هست. این موضوع در به وجود اومدن سلامتی پایدار بسیار حائز اهمیته، تعادل در سطح انسولین و پایدار بودن اون باعث از بین رفتن چربی های اضافی بدن میشه. زمانی که چربی سوزی در بدن افزایش پیدا کنه، مطمئناً وزن افراد هم روز به روز کاهش پیدا میکنه. سطح ثابت انسولین باعث موندگار شدن وزن میشه.

حتما بخوانید » رژیم متابولیک چیست؟

رژیم زون برای لاغری

غذاهایی که باید در رژیم زون استفاده شود

برای استفاده از رژیم زون باید در قدم اول در مورد مواد غذای مجاز و غیر مجاز در این رژیم اطلاعات کسب کنید. تا اینجا کلیات و نکات مهم این رژیم به شما معرفی شد. در این بخش در مورد غذاهای مجاز در این رژیم صحبت میکنیم.

برای مصرف پروتئین، افراد میتونن از گوشت گوساله، گوشت بره، سینه مرغ، سینه بوقلمون، انواع ماهی و پروتئین های گیاهی مثل سویا استفاده کنن. سفیده تخم مرغ، شیر، ماست و پنیر کم چرب برای تامین کردن پروتئین بدن جزو موارد الزامی محسوب میشه.

افراد باید در این رژیم غذایی از چربی‌های اشباع نشده استفاده کنن. بهترین گزینه ها آجیل هایی مثل ماکادامیا، بادام زمینی، بادام درختی، پسته، آووکادو، کره بادام زمینی، روغن آفتابگردان، روغن کنجد، روغن بادام زمینی و روغن زیتون هست.

استفاده از کربوهیدرات مناسب در رژیم زون بسیار مهمه هست. این کربوهیدرات ها باید با شاخص گلیسمیک پایین انتخاب بشن. گزینه‌ های مناسبی مثل پرتغال و الو و همینطور سبزیجاتی مثل خیار، فلفل، گوجه ‌فرنگی، قارچ، کدو زرد و حبوباتی مثل نخود و جو دوسر میتونن انتخاب های درست و مناسبی باشن. این مواد غذایی از مهمترین موادی هستن که کربوهیدرات مفید بسیاری رو وارد بدن میکنن.

مواد غذایی که در این رژیم نباید از آن ها استفاده کرد!

در رژیم لاغری زون به هیچ عنوان نباید از میوه هایی که قند بالایی دارن استفاده بشه. این میوه ها شامل موز، انگور، کشمش، خشکبار و انبه میشن. سبزیجاتی که مقدار شکر اونها بالاست و نشاسته دارن هم نباید استفاده بشن.

از این دسته از سبزیجات میشه به هویج و سیب زمینی اشاره کرد. کربوهیدرات های فرآوری شده هم در این رژیم جایی ندارن. این کربوهیدرات ها شامل نان و ماکارونی میشه. معمولا محصولاتی که با آرد سفید تهیه میشن در این رژیم جایی ندارن.

جمع بندی

افرادی که قصد گرفتن رژیم زون رو دارن، باید حتما زیر نظر پزشک این کار رو انجام بدن. چون هر کسی باید نسبت به شرایط فیزیکی و نسبت به وضعیت گوارشی بدن خودش رژیم درمانی رو آغاز کنه.

در رژیم غذایی زون باید تمامی شرایط فردی در نظر گرفته بشه و بر اساس اون رژیم متعادل با توجه به مواد غذایی قابل استفاده برای فرد تنظیم ‌بشه.

با استفاده از این رژیم غذایی علاوه بر تناسب اندام و کاهش وزن سلامت بدن هم تضمین میشه. مطمئناً استفاده از رژیم های غیر اصولی فقط و فقط باعث لاغری مقطعی میشن.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+