رژیم های لاغریکاهش وزنهمه مقالات

رژیم سبزیجات و پروتئین چیست و چطور لاغر میکند؟

تا به امروز در مورد رژیم های مختلفی صحبت کردیم. از جمله رژیم هایی که به موضوع امروزمون یعنی رژیم سبزیجات و پروتئین، بسیار نزدیک هستن، میشه به رژیم گیاهخواری، رژیم وگان و رژیم خام گیاهخواری اشاره کرد. درسته که همه این موارد دارای تشابه اسمی هستن، اما در اصل در روش پیروی با هم تفاوت دارن. در مقالات قبلی وبسایت در مورد تفاوت این رژیم ها با هم صبحت کردیم.

اما در هر صورت ما اینطور فرض میکنیم که شما به تازگی با وبسایت زیبیتو آشنا شدین و هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارین. در ادامه ی این مقاله، در ابتدا یک سری توضیحات مختصر در مورد تفاوت این رژیم ها داده میشه و بعد به صورت تخصصی روی موضوع اصلی مقاله یعنی رژیم سبزیجات و پروتئین تمرکز میکنیم.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

مطالعه این مقاله برای چه افرادی مفید است ؟

 • بعضی از افراد قصد دارن با انتخاب یک رژیم از خانواده ی رژیم های گیاهخواری، هم کاهش وزن و هم حفظ سلامت بدن رو حفظ کنن. این تصمیم از جایی شروع میشه که در مورد خواص این مدل رژیم ها چیزهایی به گوششون میرسه. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستین، باید بیشتر در مورد این خانواده اطلاعات کسب کنید. تمام رژیمهای لاغری مزایا و معایبی دارن. هر رژیم برای شرایط بدنی دسته ای از افراد مناسبه. این موضوع دقیقا دلیل تنوع در دنیای رژیم هاست. با توجه به این موضوع اگر هدف شما کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب یک رژیم مناسبه، مطالعه این مقاله میتونه برای شما بسیار مفید باشه.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


در قدم اول همونطور که گفته شد، باید تفاوت رژیم های خانواده گیاهخواری رو بدونید. اولین رژیم، خود رژیم گیاهخواری هست. در این رژیم فرد مجاز هست که از گیاهان به همراه فرآورده های دامی مثل شیر و  ماست و … استفاده کنه. اما مصرف خودش گوشت حیوانات ممنوع هست.

در رژیم دیگه ی این خانواده که به وگان معروف هست، فرد مجاز به استفاده از فرآورده های دامی و حیوانی هم نیست. یعنی صرفا باید از غذاهای گیاهی و میوه ها به صورت خام و پخته شده، استفاده کنه. در مدل دیگه که به خام گیاهخواری معروف هست،

علاوه بر ممنوعیت مصرف فرآورده ها و خود گوشت، فرد نباید از سبزیجات پخته شده در رژیم غذایی خودش استفاده کنه. این یعنی فرد پیروی کننده، مجازه تا 40 درجه سانتی گراد به سبزیجات حرارت بده. بیشتر از این عدد، غذا پخته شده محسوب میشه.

مورد آخر که امروز قصد داریم در موردش صحبت کنیم، رژیم سبزیجات و پروتئین هست. در این رژیم افراد میتونن از سبزیجات در کنار گوشت و فرآورده های حیوانی استفاده کنن. این مدل رژیم نسبت به سایر اعضای خانواده این رژیم، آسون تر و کاربردی تر هست. چراکه بدن انسان در نهایت به استفاده از پروتئین های حیوانی هم نیاز داره. در ادامه بیشتر در مورد این رژیم صحبت میکنیم.

فهرست موضوعی این مقاله

 • رژیم سبزیجات و پروتئین چیست و چطور بدن را لاغر میکند؟
 • آیا این همان رژیم گیاهخواری است؟
 • فواید مصرف پروتئین در کنار سبزیجات برای لاغری
 • غذاهای مجاز در رژیم سبزیجات و پروتئین
 • غذاهای ممنوع در رژیم سبزیجات و پروتئین
 • برنامه رژیم سبزیجات
 • جمع بندی

رژیم سبزیجات و پروتئین

رژیم سبزیجات و پروتئین چیست و چطور بدن را لاغر میکند؟

رژیم سبزیجات با توجه به خواص سبزیجات و البته پروتئین ها، به کاهش وزن لاغری کمک میکنه. در این رژیم نسبت مشخصی برای مصرف سبزیجات و پروتئین ها وجود نداره. اما معمولاً تمرکز بیشتر روی مصرف سبزیجات و میوه ها و پروتئین های گیاهی هست.

یعنی اگر بخوایم یک درصد بندی برای این رژیم مشخص کنیم، میشه گفت بین 70 تا 80 درصد از مواد غذایی مصرف در طول روز رو، غذاهای گیاهی تشکیل میده. بین 20 تا 30 درصد هم به غذاهای پروتئینی حیوانی و فرآورده های پروتئینی اختصاص داده میشه.

با توجه به این موضوع میشه گفت بدن به تمام نیازهای غذایی خودش دسترسی داره. یعنی از نظر مغذی بودن، این رژیم نمره خوبی رو به دست میاره. از طرفی وجود فیبر و کالری پایین مواد غذایی گیاهی، باعث میشه تا انتخاب های خوبی برای کاهش وزن و لاغری باشن.

فیبر به بدن کمک میکنه تا احساس سیری کاذب داشته باشه. از طرفی سبزجات، کالری پایینی دارن و در نتیجه بدن در معرض چاق شدن قرار نمیگیره.  حالا سوال اینجاست که آیا این رژیم همون رژیم گیاهخواری هست یا نه؟ کمی قبل تر در مورد تفاوت رژیمهای خانواده گیاهخواری صبحت کردیم. با این وجود در بخش بعد بیشتر این موضوع رو باز میکنیم.

رژیم سبزیجات و پروتئین

آیا این همان رژیم گیاهخواری است؟

رژیم سبزیجات و پروتئین، با رژیم گیاهخواری تفاوت داره. در رژیم گیاهخواری پروتئین مورد نیاز بدن از طریق پروتئین های گیاهی جذب میشه. اما در رژیم سبزیجات و پروتئین، شما مجاز هستید از گوشت حیوانات و فرآورده های دامی، به اندازه ی 20 تا 30 درصد غذای روزانه استفاده کنید. اگر کسی در این رژیم تمایل داشت از پروتئین بیشتری استفاده کنه، باید به سراغ پروتئین های گیاهی بره.

مصرف پروتئین در کنار سبزیجات چه فایده ای برای لاغری دارد؟


این سوال ذهن خیلی از افراد رو به خودش درگیر میکنه. خیلی از پروتیئن های گیاهی سرشار از کربوهیدرات و قند هم هستن. این موضوع کالری ورودی اونها رو بالا میبره. این در حالیه که اگر شما پروتئین حیوانی مصرف کنید، کالری بسیار کمی رو دریافت و در عین حال از خواص دیگه ی پروتئین ها برای کاهش وزن هم بهره میبرید.

مصرف پروتئین ها باعث میشه هورمونی توسط مغز ترشح بشه که به بدن احساس سیری بیشتری رو القا میکنه. این موضوع  باعث میشه بدن ما دیرتر احساس گرسنگی کنه و در نهایت هم میزان کالری کمتری وارد بدن بشه. همه این موارد دست به دست همه میده تا کاهش وزن اتفاق بیوفته.

علاوه بر موارد گفته شده؛ مصرف پروتئین کمک میکنه تا سوخت و ساز و چربی سوزی بدن بیشتر بشه. بدن برای هضم پروتئین ها باید انرژی بیشتری نسبت به هضم کربوهیدرات و یا چربی هزینه کنه. این یعنی در زمان هضم پروتئین ها، تا 30% سوخت و ساز و دمای بدن بالاتر میره.

این موضوع روی چربی سوزی بدن تاثیر مستقیم میزاره و باعث کاهش وزن میشه. همه این موارد باعث شده تا از پروتئین در این رژیم استفاده بشه. البته ما رژیم های دیگه ای مثل رژیم پروتئین یا رژیم گوشت خواری رو داریم که به صورت مستقیم افراد رو تشویق به مصرف بیشتر پروتئین ها برای کاهش وزن میکنن.

رژیم سبزیجات و پروتئین

غذاهای مجاز در رژیم سبزیجات و پروتئین

تا اینجا توضیحات لازم در مورد این رژیم در اختیار شما قرار داده شد. بد نیست به عنوان دو بخش پایانی در مورد غذاهای مجاز و مواد غذایی غیر مجاز در این رژیم صحبت کنیم.

 • انواع مختلف سبزیجات؛
 • میوه های با قند و کالری پایین؛
 • انواع گوشت پرندگان؛
 • انواع گوشت چهارپایان؛
 • انواع گوشت آبزیان؛
 • فرآورده های پروتئینی حیوانی؛

غذاهای ممنوع در رژیم سبزیجات و پروتئین

بعد از بررسی غذاهای مجاز در رژیم سبزیجات و پروتئین، وقت اون رسیده تا در مورد غذاهای غیر مجاز هم صحبت کنیم. به طور کلی باید در این رژیم از مصرف کربوهیدرات ها و غذاهای با قند بالا، دوری کرد. در این صورت میشه انتظار کاهش وزن بسیار خوبی رو در مدت زمان 21 روز از این رژیم انتظار داشت.

نکته مهم


نکته ای که باید در اینجا گفته بشه این هست که باید مصرف آب در طول روز کنترل بشه. به طور کلی باید همیشه بدن هیدراته بمونه. باید در طول روز حداقل 6 لیوان آب و در بهترین حالت 8 لیوان آب میل بشه. این باعث میشه به جای از دست دادن آب میان بافتی؛ چربی سوزی اتفاق بیوفته. مصرف به اندازه آب، از طریق ایجاد احساس سیری در معده و بالا بردن سوخت و ساز بدن، روی کاهش وزن تاثیر مثبت داره.

برنامه رژیم سبزیجات

برای داشتن یک برنامه رژیم سبزیجات و پروتئین، کافیه برای برنامه ی روزانه خودتون، درصد بندی گفته شده رو رعایت کنید. یعنی نهایتا 20 تا 30 درصد رو به مصرف پروتئین های حیوانی و فرآورده ها اختصاص بدین. اگر بخوایم یک مثال بزنیم میشه گفت وعده صبحانه رو به فرآرده های حیوانی اختصاص بدین.

در ادامه روز، در وعده ناهار از سبزیجات به همراه بخش کوچکی گوشت استفاده کنید. برای وعده ی شام هم یک غذای کاملا گیاهی  در کنار پروتئین کاملا گیاهی نظر بگیرید. برای میان وعده ها هم میتونید از دانه های غلات و یا سالاد استفاده کنید. اما دقت کنید نباید در مصرف میانوعده ها زیاده روی بشه.

جمع بندی

به عنوان یک جمع بندی میشه گفت از بین تمام رژیم های خانواده گیاهخواری، رژیم سبزیجات و پروتئین، رژیم معقول تر و مناسب تری به نظر میاد. با استفاده از این رژیم تمام نیازهای بدن از نظر غذایی برطرف میشه. از طرفی هم کاهش وزن و تناسب اندام رو به ارمغان میاره. نکته ای که باید بهش دقت بشه این هست که آیا این رژیم برای همه افراد مناسب هست یا نه؟ در جواب به این سوال باز هم تاکید میکنیم که باید شرایط بدنی افراد در نظر گرفته بشه. با توجه به این موضوع بهتره قبل از استفاده از این رژیم یا هر رژیم دیگه ای، با پزشک و یا کارشناس تناسب اندام مشورت کنید.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+