رژیم های لاغریکاهش وزنهمه مقالات

رژیم لاغری موشکی؛ معرفی 4 رژیم موشکی برای کاهش وزن

به رژیم های لاغری سریع که با افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش دریافت کالری، باعث افزایش چربی سوزی و لاغری در مدت زمان خیلی کمی میشن، رژیم لاغری موشکی گفته میشه. در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی 4 نوع رژیم لاغری موشکی میپردازیم.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

مطالعه این مقاله برای چه افرادی مفید است؟

 • اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دنبال رژیم لاغری موشکی یا همون رژیم لاغری سریع هستید، مطالعه این مقاله میتونه به شما کمک کنه. در این مقاله شما رو با 4 نمونه از رژیم های معروف لاغری موشکی آشنا میکنیم.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


خیلی از افراد تصور میکنن که منظور از رژیم لاغری موشکی، یک رژیم با همین عنوان هست. این در حالیه که منظور رژیم های لاغری سریع هست که باعث میشن در مدت زمان کوتاهی، وزن قابل توجهی رو کم کنید.

در این مقاله یک سری از این رژیم ها رو که قبل تر به صورت کامل اونها رو در سایت بررسی کرده بودیم، معرفی میکنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیه روی لینک های مربوط به مقالات این رژیم ها برید و در مورد اونها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست موضوعی این مقاله

 • رژیم لاغری موشکی؛ از خانواده رژیم لاغری میدیترانه ای
 • رژیم لاغری موشکی؛ رژیم لاغری کتوژنیک
 • رژیم کتو چطور کار میکند ؟
 • رژیم لاغری موشکی؛ رژیم لاغری اتکینز
 • چهار اصل رژیم اتکینز
 • شاخص گلیسمی
 • رژیم لاغری دوکان

رژیم لاغری موشکی

رژیم لاغری موشکی؛ رژیم لاغری میدیترانه ای

اساساً پیروی از رژیم مدیترانه ای به معنای غذا خوردن به روش مردم منطقه مدیترانه است. رژیم غذایی مدیترانه ای دارای یک برنامه انعطاف پذیر است، اما روی غذاهای کامل گیاهی تمرکز داره.

در واقع این رژیم، که بر روی مصرف غذاهای گیاهی، مانند سبزیجات و میوه ها، غلات سبوس دار، حبوبات، آجیل و مواردی مانند ماکارونی و روغن زیتون و تخم مرغ متمرکز هست، به طور مداوم توسط متخصصان تغذیه ،به عنوان سالم ترین روش برای لاغری سریع، رتبه بندی میشه.  پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای می تونه روشی واقع بینانه و پایدار برای کاهش وزن و حفظ اون باشه.

رژیم لاغری موشکی

رژیم لاغری موشکی؛ رژیم لاغری کتوژنیک

رژیم کتو یا کتوژنیک یک رژیم کم کربوهیدرات، با پروتئین متوسط و چربی بالا هست. که می تونه به بدن شما کمک کنه تا چربی سوزی رو به طور موثرتری انجام بده. این روش، مزایای زیادی برای کاهش وزن و در عین حال سلامتی بدن داره.

رژیم کتو به ویژه برای از دست دادن چربی های اضافی بدن، کاهش گرسنگی و بهبود دیابت نوع 2 یا سندرم متابولیک بسیار مفید هست. این رژیم از بسیاری جهات به سایر رژیم های کم کربوهیدرات شبیه هست و در کل جزو خانواده این رژیم ها به حساب میاد.

رژیم کتو چطور کار میکند ؟

در حالی که با پیروی از رژیم کتو که نوعی رژیم لاغری موشکی هست، کربوهیدرات بسیار کمتری می خورین، مصرف پروتئین رو در حد متوسط حفظ کرده و مصرف چربی رو افزایش میدین. کاهش مصرف کربوهیدرات، بدن رو در وضعیت متابولیکی به نام کتوز قرار میده. جایی که چربی از رژیم غذایی و ذخیره بدن شما، برای تامین  انرژی سوزانده میشه.

رژیم کتوژنیک به این دلیل نامگذاری شده که باعث میشه بدن شما مولکول های سوختی کوچکی به نام کتون تولید کنه.  این یک منبع سوخت جایگزین برای بدن شما هست که می تونه در صورت کمبود قند خون (گلوکز) مورد استفاده قرار بگیره.

وقتی کربوهیدرات بسیار کمی مصرف می کنین یا کالری بسیار کمی مصرف می کنین، کبد شما از چربی کتون تولید میکنه. این کتون ها به عنوان منبع سوخت در بدن، به ویژه برای مغز، عمل می کنن. مغز عضوی هست که هر روز انرژی زیادی مصرف میکنه و نمی تونه مستقیماً از چربی ها برای تامین انرژی استفاده کنه. یعنی  فقط با گلوکز یا کتون ها این کار رو انجام میده.

رژیم لاغری موشکی

رژیم لاغری موشکی؛ رژیم لاغری اتکینز

رژیم اتکینز که نوعی رژیم لاغری موشکی محسوب میشه، قصد داره با کاهش کربوهیدرات ها و کنترل سطح انسولین، به فرد در کاهش وزن کمک کنه.

دکتر رابرت اتکینز، متخصص قلب و عروق آمریکایی، این رژیم غذایی رو در اوایل دهه 1970 ارائه کرده. با گذشت زمان تکامل پیدا کرده و در حال حاضر افراد رو ترغیب میکنه که بیشتر از سبزیجات حاوی فیبر زیاد و ورزش بیشتر از گذشته استفاده کنن.

غذاهای دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات کم در رژیم اتکینز مناسب هستن. دکتر اتکینز رژیم غذایی رو برای کاهش قابل توجه دریافت کربوهیدرات طراحی کرد. رژیم اتکینز چهار اصل اساسی داره.

چهار اصل رژیم اتکینز

 1. لاغر شدن و از بین بردن چربی های اضافه
 2. برای حفظ کاهش وزن
 3. برای رسیدن به سلامتی
 4. پیشگیری از بیماری های مرتبط با چاقی و افزایش وزن

به گفته دکتر اتکینز، دلیل اصلی افزایش وزن، مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده یا کربوهیدرات ها، به ویژه شکر، شربت ذرت با فروکتوز بالا و آرد هست.

وقتی فردی رژیم اتکینز رو دنبال میکنه، متابولیسم بدنش از سوزوندن گلوکز یا قند به عنوان سوخت به سوزاندن چربی ذخیره شده بدن تبدیل میشه. به این حالت، کتوز گفته میشه.

وقتی سطح گلوکز پایین باشه، سطح انسولین نیز پایین هست و کتوز رخ میده. به عبارت دیگه، هنگامی که سطح گلوکز پایین هست، بدن به سمت استفاده از ذخایر چربی تمایل پیدا میکنه. همچنین چربی های موجود در رژیم غذایی باعث دریافت انرژی میشه. از نظر تئوری، این می تونه به فرد در کاهش چربی و وزن بدن کمک کنه.

قبل از اینکه فرد غذا بخوره، سطح گلوکز بدن پایین هست. بنابراین سطح انسولین هم پایین هست. وقتی فرد غذا می خوره، سطح گلوکز بدنش بالا میره و بدن انسولین بیشتری تولید میکنه تا به بدن در استفاده از گلوکز کمک کنه.

رژیم لاغری موشکی

شاخص گلیسمی


شاخص گلیسمی (GI) مقیاسی هست که کربوهیدرات ها رو از 0 تا 100 درجه بندی میکنه. این بستگی به سرعت افزایش سطح قند خون پس از مصرف و میزان اون ها داره.

کربوهیدرات های تصفیه شده مثل نان سفید و آب نبات حاوی مقادیر زیادی گلوکز هستن. این غذاها نمره GI بالایی دارن، چون کربوهیدرات اون ها به سرعت وارد خون میشه و باعث جهش گلوکز میشه.

انواع دیگه ی کربوهیدرات ها مثل لوبیا، به این سرعت یا شدت روی میزان گلوکز خون تاثیر نمیذارن، بار گلیسمی کمی دارند. یعنی در شاخص گلیسمی میزان کمتری دارن. به گفته دکتر اتکینز، بهترین کربوهیدرات ها کربوهیدرات هایی هستند که بار گلیسمی کمی دارد.

میوه ها و غلات سرشار از کربوهیدرات هستن و شخصی که از رژیم اتکینز پیروی میکنه، این موارد رو محدود میکنه، خصوصاً در مراحل اولیه. با این حال، این غذاها همچنین منابع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستن.

برای جبران کمبود غذاهای غنی از مواد مغذی، رژیم اتکینز فرد رو به استفاده از مکمل های ویتامین و مواد معدنی ترغیب میکنه.

رژیم لاغری موشکی

رژیم لاغری دوکان

رژیم دوکان یک برنامه لاغری کم کربوهیدرات و دارای پروتئین بالا هست. این رژیم در دهه 1970 توسط پزشک فرانسوی به نام دکتر پیر دوکان ایجاد شد تا به بیماران مبتلا به چاقی در کاهش وزن کمک کنه.

رژیم دوکان بر این فرض استوار هست که هنگام گرسنگی لاغر نمی شید. برنامه رژیم دوکان شامل چهار مرحله است. دو مرحله اول کاهش وزن و دو مرحله دیگر حفظ اون هست.

این رژیم که روش دوکان نیز نامیده میشه، بر اساس نحوه غذا خوردن افراد شکارچی هست. رژیم دوکان ممکنه به کاهش وزن کمک کنه. اما میتونه با عوارض احتمالی مثل بیماری کلیه و بیماری کبد رو هم به وجود بیاره. همچنین، ممکنه طیف کاملی از مواد مغذی مورد نیاز بدن رو تأمین نکنه. طرفداران رژیم دوکان معتقدن که این رژیم می تونه به فرد در کاهش وزن کمک کنه.

روش کار رزیم دوکان

رژیم دوکان نیاز به مصرف غذاهای پروتئینی بالا و کاهش مصرف کربوهیدرات و چربی در فرد داره. علاوه بر این رژیم لاغری موشکی دوکان به فعالیت بدنی روزانه رو تشویق میکنه.

این رژیم غذایی شامل 100 ماده غذایی هست و همه اون ها پروتئین یا سبزیجات هستن. وب سایت رسمی رژیم غذایی دوکان لیستی از 100 ماده غذایی مجاز در رژیم رو ارائه میده. از 100 ماده غذایی، 68 مورد پروتئین خالص و 32 مورد اون سبزیجات هستن.

رژیم دوکان بر اساس این تئوری هست که خوردن مقدار زیادی پروتئین میتونه به افراد در کاهش وزن کمک کنه. این به خاطر این هست که :

 • غذاهای کم چرب و با پروتئین بالا، کالری کمتری دارن؛
 • خوردن پروتئین می تواند به افراد در افزایش احساس سیری کمک کنه؛
 • هضم پروتئین، انرژی بیشتری مصرف میکنه ، بنابراین بدن کالری بیشتری می سوزونه؛
 • محدود کردن کربوهیدرات ها و چربی ها حالت گرسنگی مانند رو ایجاد میکنه، که بدن رو مجبور میکنه از ذخیره چربی برای تامین انرژی، مانند رژیم اتکینز استفاده کنه.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+