رژیم فستینگرژیم های لاغریصفر تا صد کتوژنیکهمه مقالات

فست در رژیم کتوژنیک ( کتو فستینگ ) چیست؟

رژیم کتو فستینگ ( رژیم فستینگ ) می‌تواند به کاهش و تثبیت وزن افراد چاق در زمانی بسیار سریع تر از سایر رژیم ها کمک کند. رژیم کتو فستینگ ( فست در رژیم کتوژنیک ) یک رژیم بسیار جدید است. رژیم کتوژنیک ( رژیم کتو ) نمونه محبوب دیگری از رژیم های غذایی برای کاهش وزن است.

به طور خلاصه فستینگ در رژیم کتوژنیک روزه داری و یا عدم مصرف مواد غذایی برای یک بازه زمانی مشخص می باشد که دارای تناوب باشد. بدین معنی که فستینگ یا روزه داری و عدم مصرف مواد غذایی تکرار شود. تکرار معمولاً بازه مشخص و منظمی دارد.

طرفداران رژیم کتو فستینگ و افرادی که دنبال کاهش وزن و تثبیت وزن و رسیدن به تناسب اندام دلخواه خود هستند معتقدند که فستینگ در رژیم کتو که یک رژیم بسیار جدید است به آنها در زمان خیلی سریع بسیار کمک می کند. بازه های زمانی در این نمونه از رژیم غذایی برای فستینگ و روزه داری 12 و ۱۶ و ۲۴ و ۳۶ و ۴۸ و ۷۲ ساعت می باشد.

کاهش وزن تنها یکی از نتایج و مزایای این رژیم غذایی است. کنترل قند خون، کنترل چربی، افزایش عملکرد مغز، افزایش طول عمر و درمان دیابت برخی دیگر از فواید این رژیم غذایی است. البته ناگفته نماند که این رژیم غذایی مانند بسیاری از رژیم های غذایی همانگونه که دارای مزیت های بسیاری است ممکن است دارای معایب و ایراد هایی باشد.

ضمن اینکه در صورت استفاده نادرست از این رژیم غذایی ممکن است به سلامتی صدمه و آسیب زده شود. بنابراین یادتان باشد که رژیم کتو فست این باید توسط متخصصان و با کمک آنها اعمال شود.

فهرست موضوعی این مقاله

 • فستینگ در رژیم کتوژنیک چیست ؟
 • رژیم کتوژنیک چیست؟
 • فستینگ یا رژیم فستینگ چیست؟
 • انواع فستینگ یا روزه داری متناوب
 • چه زمانی می توان رژیم کتو فستینگ را شروع کرد؟
 • مزیت های رژیم کتو فستینگ
 • معایب رژیم کتو فستینگ
 • آیا رژیم کتو فستینگ ( گرفتن همزمان دو رژیم فستینگ و کتوژنیک) توصیه می شود؟
 • به طور خلاصه به ما بگویید فستینگ در رژیم کتو ژنیک یعنی چه؟
 • آیا یک روزه 16 ساعته مرا دچار کتوزیس می کند؟
 • هنگام روزه کتو چه می توانید بخورید؟
 • نکته های پایانی

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

فست در رژیم کتوژنیک ( کتو فستینگ )

فست در رژیم کتوژنیک چیست ؟

فست در رژیم کتوژنیک موضوع اصلی این مقاله است. اما همانطور که گفتیم، فستینگ و رژیم کتو دو نمونه محبوب و پرطرفدار از رژیم های غذایی برای کاهش وزن و سلامتی و تناسب اندام دنیا می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات بسیار زیادی توسط متخصصان و کارشناسان بر روی این دو رژیم غذایی صورت گرفته است که تاثیر آنها بر روی کاهش وزن و کنترل برخی بیماری ها را تایید میکند.

بنابراین از لحاظ اعتبار و صحت این دو نمونه رژیم غذایی مورد تایید میباشد. به گونه ای که این روزها به خصوص در کشورهای توسعه یافته از رژیم کتو فستینگ برای کنترل چربی و کنترل قند خون و همینطور کاهش و تثبیت وزن استفاده میشود. فستینگ تاثیر و نقش زیادی در این رژیم غذایی دارد.

فستینگ در واقع روزه داری متناوب می باشد. در فستینگ یا روزه داری متناوب فرد برای بازه زمانی تکرار شونده ای در طول روز و یا در طول هفته از مصرف مواد غذایی اجتناب می کند و یا این که بسیار کم کالری مصرف میکند. فستینگ تعیین کننده اصلی برای بهبود و سلامتی در این رژیم غذایی می باشد.

همین امر موجب می‌شود که رژیم کتو فستینگ دارای انواع مختلفی باشد. این انواع مختلف بر اساس تناوب عدم مصرف مواد غذایی یا همان فستینگ تقسیم بندی می شود.

به عنوان مثال


برای مثال  در رژیم فستینگ ۲ / ۵ که در طول یک هفته یکبار اجرا می شود، فرد پنج روز در هفته را به صورت معمولی غذا می خورد و دو روز دیگر را روزه داری می کند و یا کالری بسیار کمی مصرف می نماید. و فرایندی که در طول یک هفته یک بار انجام شد به صورت متناوب تکرار و در هفته های بعد به طور منظم اجرا شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

بنابراین منظور از فست در رژیم کتوژنیک عدم مصرف مواد غذایی و عدم مصرف کالری و یا روزه داری است که به صورت متناوب و تکرار شونده تا رسیدن به سلامت و بهبودی و نتیجه دلخواه ادامه پیدا کند.

امیدوارم که تا الان گیج نشده باشید و متوجه مطلب شده باشید. بگذارید خلاصه ای از مطلب را تا اینجا با هم مرور کنیم. تا اگر ابهامی دارید برطرف شود. به طور خلاصه تا اینجای کار ما دو نوع رژیم غذایی با عنوان رژیم فستینگ به عنوان رژیم نوع اول و رژیم کتوژنیک به عنوان رژیم نوع دوم معرفی کردیم. گفتیم که به رژیم فستینگ به طور خلاصه فستینگ می گوییم.

به رژیم کتوژنیک هم به طور خلاصه رژیم کتو می گوییم. اشاره کردیم که رژیم کتو فستینگ یک روش بسیار جدید و یک رژیم غذایی فوق العاده جدید برای کاهش وزن و تثبیت وزن و تناسب اندام است.

این رژیم غذایی بسیار جدید ترکیب دو نوع رژیم غذایی معرفی شده  یعنی رژیم فستینگ و رژیم کتو ژنیک است. با من همراه باشید تا در ادامه هر کدام از این دو رژیم را بررسی کنیم و بهتر بشناسیم. سپس به بررسی  ترکیب این دو رژیم و فستینگ در رژیم کتوژنیک بپردازیم.

فست در رژیم کتوژنیک ( کتو فستینگ )

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بسیار کم ، پروتئین متوسط و چربی فراوان است. از این رژیم درمان نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به بیماری صرع و برخی دیگر از بیماری ها استفاده می شود. اما محبوبیت این رژیم غذایی از کجا شروع شده است؟

محبوبیت این رژیم غذایی از جایی شروع شد که از آن برای درمان چاقی و کاهش وزن سریع استفاده شد. به همین دلیل مورد توجه قرار گرفت. رژیم کتوژنیک به استپ وزن و یا همان تثبیت وزن کمک بسیاری می کند.

نرمال و معمولی به این صورت است که شما ۵۵ درصد از کربوهیدرات ها ۲۵ درصد از پروتئین و ۳۰ درصد چربی در مواد غذایی روزانه استفاده شود. رژیم غذایی کتوژنیک میزان کربوهیدرات را تا ۱۰ درصد کاهش میدهد و 90 درصد از چربی و پروتئین استفاده می شود. میزان چربی از پروتئین بیشتر میشود. تا فرد احساس سیری کند.

رژیم غذایی کتو ( رژیم کتو) اولین بار در دهه ۲۰ میلادی در کنترل بیماری صرع کودکان طراحی و موثر واقع شد. رژیم کتو باعث افزایش سطح کتون ها ( چربی ها) در بدن میشود.

شما میتوانید تمام سری مقالات مرتبط با رژیم کتوژنیک را از اینجا مطالعه کنید.

فستینگ یا رژیم فستینگ چیست؟

این رژیم از سال‌های بسیار قبل در میان بسیاری از ادیان و مذاهب و کشورها وجود داشته است. اما به تازگی به علت تاثیر فوق العاده آن در کاهش وزن و تناسب اندام مورد توجه و محبوبیت قرار گرفته است. رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب که در طول سال ادامه دارد نقش مهمی در بهبود و سلامتی ایفا می کند. رژیم فستینگ تمرکز بر غذا نخوردن دارد. در مرحله بعد تمرکز بر افزایش بازه زمانی غذا نخوردن دارد.

رژیم فستینگ می تواند کاهش وزن را در پی داشته باشد. التهاب را کاهش دهد. عملکرد مغز را بهتر کند. منجر به عملکرد بهتر قند خون و بهبودی قند خون شود. برای آنکه فستینگ در رژیم کتوژنیک را بهتر درک کنیم انواع فستینگ را باهم بررسی میکنیم.

فست در رژیم کتوژنیک ( کتو فستینگ )

انواع فستینگ یا روزه داری متناوب

رژیم غذایی فستینگ بر اساس بازه زمانی تناوب روزه داری به انواع مختلفی تقسیم می شود. در ابتدای مقاله گفتیم که این تناوب می تواند ۱۲ ساعته و یا ۱۶ ساعت و یا ۲۴ و ۳۶ و ۴۸ و ۷۲ ساعت باشد. در این بین محبوب ترین آن ها تناوب ۱۶ ساعته یا ۸/۱۶ هست.

1) فستینگ ۸/ ۱۶

 فرد ۱۶ ساعت غذا نمیخورد و روزه داری خوردن و آشامیدن می کند. ۸ ساعت دیگر را به صورت معمول غذا می خورد. در این هشت ساعت از مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی کالری استفاده میشود.

2) فستینگ ۲:۵

پاراگراف های بالا اشاره‌ای به این نوع کردیم. در رژیم فستینگ ۲:۵ هر هفته ۵ روز به صورت عادی غذا می خورید. ۲ روز دیگر بسیار کم کالری می خورید.

3) فستینگ ۲۴/۲۴ یا یک روز در میان

یکی از رایج ترین نوع از انواع رژیم فستینگ همین نوع یک روز درمیان است. در این نوع فستینگ افراد ۵۰۰ کالری یک روز درمیان می خورند. در روزهایی هم که آزاد هستند می توانند هر چه بخواهند بخورند.

4) فستینگ ۱۲ / ۲۴

در این روش شما ۱۲ ساعت به صورت عادی و معمولی غذا می خورید. سپس ۲۴ ساعت غذا نمی خورید.

فستینگ های فوق رایج تر می باشند. دیگر فستینگ ها فستینگ ۱۶/ ۳۲ و فستینگ ۲۴/ ۴۸ ، فستینگ ۳۶/ ۷۲ و … در مراحل بسیار خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

چه زمانی می توان فست در رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟

هر فردی که حداقل دو هفته از رژیم کتو استفاده کرده باشد با تایید متخصص تغذیه می تواند رژیم کتو فستینگ را شروع کند.

سوخت اصلی بدن کربوهیدرات ها و گلوکز است. تغییر از گلوکز به چربی و کتون آسان نیست. و در واقع یک شوک به بدن است. بر همین اساس اغلب افراد رژیم کتوژنیک را از کتو شروع می کنند  و پس از دو یا چند هفته و یا حتی چند ماه رژیم کتو  روزه داری و فستینگ را شروع میکنند.

هنگام اضافه کردن روزه داری  به رژیم کتوژنیک،  انتخاب بازه زمانی درست بسیار مهم است.  برای شروع فستینگ ۱۲ تا ۱۶ ساعته توصیه می شود.  بهتر است رژیم فست در رژیم کتوژنیک بیشتر از شش ماه ادامه پیدا نکند. همچنین توصیه می شود بعد از رژیم کتو فستینگ یک رژیم کم کربوهیدرات در نظر گرفته شود.

فست در رژیم کتوژنیک ( کتو فستینگ )، مزیت های رژیم کتو فستینگ

مزیت های فست در رژیم کتوژنیک

 هر کس رژیم کتو را انتخاب کند با اضافه کردن روزه داری متناوب که به آن فستینگ در رژیم کتوژنیک میگوییم می‌تواند سرعت سوختن کالری را افزایش دهد در نتیجه سریعتر به کاهش وزن  برسد.  فست در رژیم کتوژنیک که ترکیب رژیم های کتو و فستینگ می باشد، فواید خوبی دارد. ترمیم بهتر سلول ها ،  بهبود چربی سوزی ، بهبود حساسیت به انسولین،  کاهش خطر ابتلا به بیماری  از جمله مزیت ها و فواید آن است.

 • سرعت بخشیدن به فرایند کاهش وزن با فست در رژیم کتوژنیک:  فست در رژیم کتو فستینگ موجب تسهیل فرایند کاهش وزن و سرعت بخشیدن به آن می شود.
 • منبع سوخت پایدار در بین وعده های غذایی در رژیم کتو فستینگ: چربی دیرتر هضم میشود و در کاهش گرسنگی نقش مهمی دارد.
 • کاهش استرس و کاهش عدم تعادل هورمونی
 • فست در رژیم کتوژنیک از سلولهای بنیادی تحریک‌شده محافظت می کند.
 • افزایش روند بهبود سلولی در فرایند گلیکاسیون سلول‌های آسیب دیده.

معایب رژیم کتو فستینگ

۵ ایراد عمده در رژیم کتو فستینگ وجود دارد که نمیتوان آنها را در نظر نگرفت. آنفولانزای کتو، عدم وجود فیبر ، افت عملکرد ورزشی ، خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی عروقی و کتواسیدوز رژیم کتو پنج عیب و ایرادی است که رژیم کتو فستینگ می تواند به دنبال داشته باشد.

آیا فست در رژیم کتوژنیک ( گرفتن همزمان دو رژیم فستینگ و کتوژنیک) توصیه می شود؟

با وجود اینکه همزمان با رژیم کتوژنیک روزه داری متناوب و فستینگ برای اغلب افراد فایده دارد اما الزامی به این کار نیست و حتی در برخی مواقع ممکن است مفید نباشد. خود روزه گرفتن از خوردن آشامیدن برای بسیاری از افراد سخت میباشد آنکه این داستان بخواهد با رژیم کتو هم در هم آمیخته شود چندان کار ساده ای نیست.

برخی متخصصان میگویند که فستینگ در رژیم کتو ژنیک در مواقعی اعمال میشود چه شرایط بیمارستانی باشد و هدف رسیدن بیمار هرچه سریعتر به فاز تازه باشد. در این مواقع ممکن است یک و حتی دو روز فستینگ داده شود. یعنی ۲۴ تا ۴۸ ساعت. این بازه زمانی کمی نیست و ممکن است برای بسیاری از افراد خسته کننده باشد.

فست در رژیم کتوژنیک ( کتو فستینگ )

به طور خلاصه به ما بگویید فستینگ در رژیم کتو ژنیک یعنی چه؟

اگر خیلی خلاصه بخواهم مفهوم فستینگ در رژیم کتوژنیک را به شما بگویم می توانم آن را در عبارت زیر خلاصه کنم:

فستینگ در رژیم کتوژنیک بدین معنی است که حتی اگر دور و اطراف شما پر از انواع مختلف مواد غذایی باشد و در خانه شما هر گونه مواد غذایی که وجود دارد یافت شود با این حال شما برای ساعات مشخصی تیزی نخورید و در آن ساعات و بازه زمانی مشخص گرسنه بمانید و در واقع خودتان را گرسنه نگه دارید.

آیا یک روزه 16 ساعته مرا دچار کتوزیس می کند؟

بدن شما ممکن است تنها پس از 12 ساعت نخوردن غذا دچار کتوز شود، که بسیاری از افراد در طول شب قبل از اینکه با یک وعده غذایی صبح ناشتا شوند، این کار را انجام می دهند. (یک میان وعده نیمه شب بدیهی است که این روند را خراب می کند.) رژیم کتو شما را برای مدت زمان طولانی تری در حالت کتوز نگه می دارد زیرا از کربوهیدرات هایی که گلوکز را تامین می کنند اجتناب می کنید.

هنگام روزه کتو چه می توانید بخورید؟

برخی از کارشناسان می گویند تا زمانی که مصرف کربوهیدرات خود را در طول روزه داری کمتر از 50 گرم در روز نگه دارید، می توانید کتوزیس را حفظ کنید . در زیر برخی از غذاها و نوشیدنی هایی که می توانید هنگام روزه داری مصرف کنید آورده شده است.

 • آب
 • قهوه و چای
 • سرکه سیب رقیق شده
 • چربی های سالم
 • آب قلم، آبگوشت استخوان

نکته های پایانی

فستینگ و رژیم کتوژنیک دو رژیم غذایی هستند که هرکدام فواید بسیاری داشته در عین حال ممکن است معایبی نیز داشته باشند. این که شما بخواهید هر کدام از این رژیم ها را بگیرید کار راحتی نیست. سخت تر این که بخواهید هر دو رژیم را با هم بگیرید. از آنجایی که این رژیم ها رژیم های تخصصی هستند بنابراین برای فست در رژیم کتوژنیک حتماً نیاز به با یک مشاور تغذیه و پزشک متخصص آن هستید.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+