رژیم های لاغریکاهش وزنهمه مقالات

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟

یکی از محبوب ترین رژیم های در سطج جهان و در بین خیلی از سلبریتی ها، رژیم سبزیجات هست. پشت این علاقه، دلایل مختلفی وجود داره. به عنوان مثال بعضی از افراد طرفدار محیط زیست و حامی حقوق حیوانات هستن! یا بعضی از افراد تصور میکنن که بدون گوشت و فرآورده های حیوانی، بدن سالم تر و تناسب اندام بیشتری پیدا میکنن! این دلایل باعث میشه که این افراد به سمت استفاده از سبزیجات و رژیم گیاهخواری رو بیارن. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستین، لازمه که مقاله « چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ » رو مطالعه کنید.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

این مقاله برای چه افرادی مفید است؟

 • برای افرادی که قصد دارن به دنیای رژیم سبزیجات پا بزارن و از این طریق به سلامتی و کاهش وزن دست پیدا کنن. اما نمیدونن که چطور باید رژیم سبزیجات بگیرن. این مقاله میتونه راهنمای کاملی در این زمینه برای شما باشه.

کارشناس تناسب اندام زیبیتو


همونطور که میدونید جواب دادن به سوال چگونه رژیم سبزیجات بگیریم شامل بخش های مختلفی میشه که باید در طول مقاله به اونها جواب بدیم. در بخش اول در مورد رژیم سبزیجات به صورت مختصر صحبت میکنیم. در بخش دوم و سوم در مورد غذاهای مجاز و ممنوع در این رژیم توضیجات لازم رو میدیم. در بخش چهارم به این سوال که آیا استفاده از رژیم سبزیجات خطرناک هست یا نه، جواب داده میشه. در نهایت هم در بخش پنجم به توضیح نکات مهم رژیم سبزیجات میپردازیم. با این مطلب در مجله زیبیتو همراه باشید.

فهرست موضوعی این مقاله

 • چگونه رژیم سبزیجات بگیریم و لاغر شویم ؟
 • آیا رژیم سبزیجات برای کاهش وزن مناسب است ؟
 • چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ ؛ غذاهای مجاز
 • چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ ؛ غذاهای ممنوعه
 • آیا رژیم سبزیجات خطرناک است ؟
 • چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ ؛ نکات مهم
 • جمع بندی

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم و لاغر شویم ؟

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ این همون سوالی هست که قصد داریم در طول این مطلب به اون جواب بدیم. اما قبل از رفتن روی اصل مطلب اجازه بدین به صورت مختصر در مورد رژیم سبزیجات و تاثیر اون روی کاهش وزن صحبت کنیم. همونطور که گفته شد، منظور از رژیم سبزیجات این هست که ما بیشتر مواد مورد نیاز بدنمون رو از طریق گیاهان به دست بیاریم.

البته این به اون معنا نیست که ما از گوشت و فرآورده های گوشتی استفاده نکنیم! در مورد تفاوت رژیم سبزیجات و رژیم گیاهخواری و وگن کمی جلو تر توضیجات لازم رو خواهیم داد.

پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات و قند، همه و همه باید از طریق سبزیجات و میوه ها و فرآورده های گوشتی و در کل، مواد غذایی کم کربوهیدرات و کم کالری جذب بشه. این یعنی ما برای همیشه و یا برای مدت زمان مشخصی با فرآورده های حیوانی خداحافظی نمیکنیم.

تفاوت رژیم سبزیجات با گیاهخواری و وگن


نکته ای که باید همینجا در موردش توضیح داده بشه، این هست که ما سه مدل رژیم مرتبط با سبزیجات داریم. در یک مدل که به رژیم گیاهخواری معروف هست، فقط خوردن انواع گوشت محدود میشه. در نمونه ی دیگه ی این رژیم که به رژیم وگن یا وگان ( یا وجترین ) شهرت داره، خوردن شیر، ماست و سایر فرآورده های دامی هم محدود میشه.

در مقاله ی « چگونه رژیم سبزیجات بگیریم » هدف ما ارائه اطلاعات در مورد طریقه و روش پیروی از رژیم سبزیجات هست. در رژیم سبزیجات خوردن گوشت و یا فرآورده های حیوانی محدود نمیشه.

در واقع هدف خوردن غذاهای کم کربوهیدارت و کم کالری و محدود کردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات هست. در واقع در کنار مصرف بیشتر سبزیجات که قطعا کالری کمتری دارن، میتونید از گوشت و فرآورده های حیوانی هم استفاده کنید.

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟

آیا رژیم سبزیجات برای کاهش وزن مناسب است ؟

سوالی که خیلی از افراد در مورد رژیم سبزیجات مطرح میکنن این هست که آیا رژیم سبزیجات برای کاهش وزن و لاغری مناسبه ؟ آیا میشه کاهش وزن خوبی رو بدون عوارض جانبی جدی تجربه کرد؟ آیا بازگشت وزن بعد از کاهش وزن اتفاق میوفته ؟ آیا این رژیم جزو رژیم های لاغری سریع محسوب میشه یا نه؟

این موارد سوالاتی هستن که در مورد رژیم سبزیجات مطرح میشه که به قدم به قدم به اونها جواب میدیم. رژیم سبزیجات جزو رژیمهای لاغری سریع نیست. یعنی اگر انتظار دارین بعد از 2 هفته، 7 کیلوگرم کاهش وزن رو تجربه کنید، بهتره اصلا روی این رژیم حساب نکنید. برای این منظور میتونید به سراع رژیم های لاغری سریع برید.

البته این موضوع که رژیم لاغری سبزیجات جزو رژیم های لاغری سریع نیست، یک نکته مثبته. چرا که معمولا رژیم های لاغری سریع با بازگشت وزن همراه هستن. بنابراین اگر رژیم سبزیجات به درستی رعایت بشه و بعد از اتمام رژیم هم برنامه غذایی درستی مورد استفاده قرار بگیره، احتمال بازگشت وزن به حداقل میرسه.

در مورد عوارض جانبی رژیم سبزیجات در یک مقاله جداگانه به صورت مجزا توضیجات لازم داده میشه. در این مورد فقط به گفتن این نکته که هیچ رژیم لاغری و غذایی بدون عوارض نیست، بسنده میکنیم. به طور کلی استفاده از رژیم سبزیجات برای کاهش وزن برای یک بازه زمانی کوتاه مشکلی ایجاد نمیکنه اما برای بلند مدت میتونه مشکل ساز باشه. دلیلش هم دریافت نشدن تمام گروه های غذایی مورد نیاز بدن هست.

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ ؛ غذاهای مجاز

سوال بعدی که باید در جهت جواب دادن عنوان اصلی مقاله، یعنی « چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ » بهش پاسخ داده بشه، معرفی غذاهای مجاز در این رژیم هست. در ادامه به صورت تیتر وار این موارد رو معرفی میکنیم.

 • میوه ها؛
 • فراورده های لبنی (شیر، پنیر …)؛
 • حبوبات (لوبیا، نخود …)؛
 •  مغز ها (گردو، بادام …)؛
 • گوشت (مرغ، ماهی، گوسفند و…)؛
 • چربی ها (روغن زیتون، کنجد و …)؛
 • ادویه ها.

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ ؛ غذاهای ممنوعه

بعد از صحبت در مورد غذاهای مجاز، نوبت به توضیح در مورد غذاهای غیر مجاز و ممنوع در رژیم سبزیجات میرسه. این موارد عبارتند از :

خوراکی های با مقدار کربوهیدرات بالا مثل :

 • نان؛
 • برنج؛
 • جو؛
 • ماکارونی؛
 • پاستا؛
 • نودالیت؛
 • سیب زمینی؛
 • کیک؛
 • شیرینی .

 همچنین مصرف قند ها مثل :

 • شکر؛
 • شربت ها؛
 • قندهای رژیمی.

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟

آیا رژیم سبزیجات خطرناک است ؟

رژیم سبزیجات با توجه به خواصی که سبزیجات و میوه ها و البته سایر مواد غذایی مجاز در این رژیم، برای بدن دارن، نکات مثبت بسیار زیادی داره. به عنوان مثال وجود فیبر کمک میکنه که هضم غذاها خیلی سریع تر اتفاق بیوفته! علاوه بر این باعث میشه تا بدن احساس سیری کاذب پیدا کنه. در نتیجه با خوردن چنین غذاهایی شما علاوه بر سیر شدن سریع، مدت زمان بیشتری زمان میبره تا احساس گرسنگی به سراغ شمام بیاد.

در نتیجه این موارد بدن کالری کمتری رو دریافت میکنه و این دلیل کاهش وزن در رژیم سبزیجات هست. وجود پروتئین با بالا بردن سوخت و ساز بدن باعث کاهش وزن میشه. علاوه بر این خوردن پروتئین ها به دلیل نیازمند بودن به زمان بیشتر برای هضم، باعث داشتن احساس سیری بیشتر میشه. همه این موارد دست به دست هم میده تا از این رژیم یک رژیم مفید برای بدن بسازه.

با کاهش مقدار مصرف گوشت قرمز و لبنیات، میزان چربی مضر اشباع‌شده کمتری هم به بدن ما راه پیدا میکنه. چربی‌های خطرناک، احتمال سکته مغزی و بیماری‌های قلبی و بالا رفتن فشار خون در بدن رو بالا میبرن. علاوه بر این در رژیم هایی که سرشار از سبزیجات هستن، وجود فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و  آنتی اکسیدان ها یک نکته بسیار مثبت محسوب میشه.

استفاده از رژیم سبزیجات برای بدن مفیده اما نباید فراموش کرد که استفاده از یک رژیم مشخص و محدود کردن یک دسته از غذاها، میتونه در بلند مدت بدن رو از دریافت خیلی از مواد مغزی مورد نیازش محروم کنه.

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟

چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ ؛ نکات مهم

برای پیروی از رژیم سبزیجات لازمه که یک سری از نکات رو بدونید و به اونها عمل کنید. در این بخش از مقاله « چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ » این نکات رو به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

1) بیشتر سبزیجات مصرف کنید!


یکی از نکات مهم در رژیم سبزیجات این هست که شما باید قبل از پرداختن به سایر مواد غذایی مجاز مثل پروتئین ها، از سبزیجات استفاده کنید. این یعنی اولویت با سبزیجات هست. با این کار حجم معده پر میشه و به صورت ناخود آگاه میل به خوردن غذا هم کمتر میشه.

2) حجم غذایی ورودی به بدن را دریابید!


درسته که خوردن سبزیجات در اولویت قرار داره اما به این معنی نیست که باید در خوردن اونها زیاده روی کنید. در واقع اگر قراره یک بشقاب غذا بخورید، 70 تا 80 درصد اون رو سبزیجات و مابقی رو از پروتئین و چربی های غیر اشباع استفاده کنید.

3) به چربی های سالم اهمیت بدهید


آووکادو، زیتون و دانه‌ها سرشار از چربی‌های تک‌ و چند اشباع‌نشده هستن. این موارد هم به کاهش وزن و هم به حفظ سلامت بدن کمک شایانی میکنن.

4) مصرف غلات کامل را جدی بگیرید


این نکته برای یک بدن سالم و در عین حال متناسب مهمه! در این رژیم از خوردن کربوهیدرات‌های ساده (مثل  نان سفید) به اندازه زیاد پرهیز کنید. به جای این از غلات کامل (برنج، جو دوسر، کینوآ) یا پروتئین‌های گیاهی مثل عدس، لوبیا و نخود استفاده کنید.

5) غذاهای فرآوری شده را فراموش کنید


بعضی از افراد همین که بدونن یک غذا گیاهی هست تصور میکنن که خوردن اون در رژیم سبزیجات مجازه. این درست نیست. خوردن غذاهای فرآوری شده و فست فود های گیاهی ( مثل پیتزا مارگاریتا یا پیتزا سبزیجات ) و … توصیه نمیشه.

زمانی که در حال خرید از هایپر مارکت و یا سوپر مارکت هستید با نگاه کردن به برچسب میتونید از سالم بودن ماده غذایی مطمئن بشید. برای این کار یک تکنیک ساده وجود داره. هر چقدر میزان موادی که اونها رو نمیشناسید، روی برچسب محصولات بیشتر باشه، احتمال مضر بودن اون ماده غذایی هم بیشتره. حتی اگر اون ماده غذایی کاملا گیاهی باشه!

جمع بندی

به عنوان یک جمع بندی در مقاله « چگونه رژیم سبزیجات بگیریم ؟ » باید بگیم که پیروی از این رژیم اصلا کار مشکل و سختی نیست. اما اگر هدف شما کاهش وزن هست باید بدویند که برای یک مدت زمان کوتاه نمیتونید به نتیجه مورد نظر خودتون برسید. مقدار و سرعت نتیجه گرفتن از این رژیم به خود فرد هم بستگی داره.

خیلی از افراد بعد از مدت کوتاهی از این رژیم خسته میشن. این موضوع باعث میشه که بازگشت وزن اتفاق بیوفته و اصلا به هدفی که در ذهنشون دارن نرسن. بنابراین قبل از شروع هر رژیمی خوب اون رو بسنجید تا از سلامت و تاثیر اون مطمئن بشید.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+