تغذیه و آشپزیرژیم پروتئینمقالات اصلیهمه مقالات

51 مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و لاغری

با توجه به مقالاتی که تا به امروز در مورد رژیم پروتئین و در کل مصرف مواد غذایی پروتئین دار، روی سایت زیبیتو قرار داده شد، قطعا میدونید که تا چه حدی استفاده از پروتئین برای بدن ضروریه. همونطور که گفته شد بدن برای عضله سازی، چربی سوزی و کاهش وزن و داشتن احساس سیری بیشتر به پروتئین نیاز داره.البته فواید مصرف پروتئین برای بدن به همین جا ختم نمیشه. اگر علاقه مند هستین تا بیشتر در مورد فواید مصرف غذاهای سرشار از پروتئین اطلاعات کسب کنید، مقاله ی « بهترین نوع پروتئین ها برای کاهش وزن » رو مطالعه کنید. امروز توی این مقاله قصد داریم تا 51 مورد از مواد غذایی پروتئین دار که برای بدنسازی، لاغری و کاهش وزن، عضله سازی و … مناسب هستن رو بهتون معرفی کنیم. شما میتونید از این صفحه به عنوان یک مرجع برای استفاده از یک برنامه غذایی پر پروتئین بهره ببرید.

تا 10 کیلو لاغری در 30 روز به صورت تضمینی

موفق ترین رژیم لاغری مرحله ای در ایران و با غذاهای معمول ایرانی! به همراه رژیم شوک و رژیم تثبیت وزن و کتابچه راهنمای ورزش های حالت دهی شکم و پهلو! 
تا 10 کیلو لاغری در 30 روز با تضمین بازگشت وجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تخفیف ویژه به مدت محدود

مطالعه این مقاله برای چه افرادی مفید است ؟

  • همه افرادی که در ورزش بدنسازی فعالیت میکنن و یا قصد دارن کاهش وزن داشته باشن، باید به مصرف پروتئین ها اهمیت ویژه ای بدن. دلیل اینکه چرا باید این کار انجام بشه رو در ادامه و توی این مقاله توضیح خواهیم داد. در هر صورت اگر شما در رشته بدنسازی فعالیت میکنید و یا قصد کاهش وزن رو دارین، مطالعه این مقاله برای شما ضرورت داره.

کارشناس تناسب اندام وبسایت زیبیتو


پروتئین ها از جمله مواد غذایی هستن که میشه گفت برای عضله سازی و بالا بردن سوخت و ساز بدن، باید در برنامه غذایی قرار بگیرن. افرادی که در کنار سبزیجات از پروتئین ها استفاده میکنن، خیلی سریع تر میتونن کاهش وزن رو تجربه کنن.

دلیل این موضوع بالا بردن سوخت و ساز بدن تا 30 درصد هست. با خوردن پروتئین ها دمای بدن بالا میره و در نتیجه چربی سوزی هم بیشتر میشه. دلیل این بالا رفتن دما هم هضم مواد پروتئینی هست. بدن بری هضم مواد این دسته از مواد باید انرژی بیشتری رو نسبت به کربوهیدرات ها و یا  چربی ها هزینه کنه.

حالا سوال اینجاست که چه نوع پروتئینی برای لاغری و عضله سازی مناسبه؟ در ادامه این موضوع رو بیشتر با هم بررسی میکنیم.

فهرست موضوعی این مقاله

  • مواد غذایی پروتئین دار به چه دردی میخورند ؟
  • مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و عضله سازی
  • مواد غذایی پروتئین دار برای لاغری و کاهش وزن
  • مصرف غذاهای سرشار از پروتئین چطور لاغر میکند؟
  • بهترین مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و لاغری
  • جمع بندی

مواد غذایی پروتئین دار

مواد غذایی پروتئین دار به چه دردی میخورند ؟

مواد غذایی پروتئین دار یکی از مهمترین دسته های غذایی برای سلامت بدن ما به حساب میان. مصرف مواد غذایی پروتئین دار به اندازه ای اهمیت داره که ما تصمیم گرفتیم به صورت جداگانه مطلبی رو در مورد علائم کمبود پروتئین و مشکلات ناشی از اون روی سایت قرار بدیم.

مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و عضله سازی

اولین موردی که معمولا بعد از شنیدن اسم پروتئین به ذهن هر کسی میرسه، عضله سازی هستش. پروتئین که از آمینواسیدها ساخته میشه نقش مهمی در ساخته شدن بافت عضلات بدن داره. به همین نسبت، وقتی میزان مصرف پروتئین کم میشه هم بدن دچار افت توده عضلات میشه.

با توجه به مطالعات انجام شده، هر انسان بالغ به طور متوسط به 50 تا 60 گرم پروتئین در روز نیاز داره. این مقدار کمک میکنه تا بدن دچار کمبود پروتئین نشه. این اعداد برای افرادی که باشگاه بدنسازی میرن و ورزش میکنن متفاوت هست.

هر هر فرد بدنساز برای تقویت عضلاتش به روزانه 100 تا 120 گرم پروتئین نیاز داره. با توجه به لیست مواد غذایی پروتئین داری که در ادامه معرفی شده، میتونید از مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و با هدف عضله سازی استفاده کنید.

مواد غذایی پروتئین دار برای لاغری و کاهش وزن

از مواد غذایی پروتئین دار، علاوه بر عضله سازی برای کاهش وزن هم استفاده میشه. اگر مقالات مربوط به رژیم پروتئین 14 روزه و سایر مقالات مربوطه به برنامه غذایی پر پروتئین رو مطالعه کنید، اطلاعات کاملی در اختیارتون قرار داده میشه. در انتهای این مطلب فهرست کامل مقالات دنیای رژیم پروتئین برای شما قرار داده شده. با کلیک روی هر تیتر به صفحه مقاله مربوطه ارجاع داده میشید.

اولویت بدن ما برای تامین انرژی، بین کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها، در وهله اول کربوهیدرات ها و قند ها هستش. اتفاقا دلیل اصلی چاق شدن، دیابت و بالا رفتن قند خون و البته خیلی از امراض دیگه هم به مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها برمیگرده.

مصرف غذاهای سرشار از پروتئین چطور لاغر میکند؟

در نبود کربوهیدرات بدن از چربی ها برای تامین انرژی مورد نیازش استفاده میکنه. در نهایت هم در نبود چربی از پروتئین استفاده میکنه. این یعنی پروتئین آخرین اولویت برای بدن ماست. بین این سه دسته مواد غذایی، بیشترین انرژی و سوخت و ساز برای هضم شدن هم به پروتئین ها اختصاص داده میشه. یعنی سوخت و ساز بدن برای هضم پروتئین ها بیشتر از کربوهیدرات ها و چربی هاست.

زمانی که یک فرد طبق یک برنامه اصولی، از مواد غذایی پروتئین در قالب رژیم پروتئین استفاده میکنه، مصرف کربوهیدرات ها بسیار محدود میشه و در عوض چربی های سالم و پروتئین ها به بیشترین میزان خودش میرسه.

با توجه به این موضوع بدن چاره ای به جز استفاده کردن از چربی های ورودی و البته چربی های ذخیره شده در بدن برای تامین انرژی پیدا نمیکنه.  این همون دلیلی هست که بدن شما به خاطرش وزن کم میکنه.

در عین حال با کاهش وزن، با مصرف مواد غذایی پروتئین دار بدن احساس سیری بیشتری بهش دست میده. دلیل این اتفاق هم به هورمون هایی که بعد از خوردن غذاهای پروتئینی در خون ترشح میشه ارتباط داره. احساس سیری سریع تر و بیشتر، یعنی وارد شدن کالری کمتر به بدن و در نهایت کاهش وزن سریع تر و بهتر.

اگر در کنار مصرف مواد غذایی پروتئین دار از ورزش هایی مثل بدنسازی هم استفاده بشه، بدن به راحتی عضله سازی خودش رو انجام میشه. مجموع این صحبت ها این میشه که یک فرد عادی با داشتن رژیم پروتئین در کنار ورزش با یک تیر دو نشون میزنه. یک لاغری و دوم رسیدن به تناسب اندام با عضله سازی بدن !

لطفا دقت کنید


صحب در مورد منافع و فواید رژیم پروتئین نباید این تصور رو ایجاد کنه که این رژیم برای هر کسی مناسبه و هیچ عوارض جانبی نداره. بعد از مطالعه این مقاله حتما سری مقاله مربوط به علائم مصرف بیش از اندازه پروتئین و عوارض جانبی رژیم پروتئین رو هم مطالعه کنید. مطالعه این مقالات بهتون کمک میکنه درک درستی از رژیم پروتئین پیدا کنید و متوجه بشید که آیا این رژیم با توجه به شرایط بدنی شما براتون مناسب هست یان.

مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی

بهترین مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و لاغری

توی این بخش میخوایم لیستی از بهترین مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و لاغری رو بهتون معرفی کنیم. بعضی از مواد غذایی پروتئینی که در لیست زیر بهشون اشاره شده برای کاهش وزن مناسب نیستن. دلیل این موضوع وجود کربوهیدرات در ساختار این مواد غذایی هست. این دسته از مواد غذایی پروتئین دار که برای چربی سوزی مناسب نیستند رو هم در ادامه مشخص میکنیم.

1. لوبیا سیاه

لوبیا سیاه، اولین مورد از لیست مواد غذایی پروتئین دار هست که میخوایم بهتون معرفیش کنیم. معمولا از این لوبیا توی ایران خیلی استفاده نمیشه اما جالبه بدونید که غنی از پروتئین هست. در هر 100 گرم از لوبیا سیاه، 8.86 گرم پروتئین وجود داره. این خیلی عالیه اما باید بدونید که این ماده غذایی برای کاهش وزن مناسب نیست.

در واقع علاوه بر پروتئین، هر 100 گرم لوبیا سیاه 23.71 گرم کربوهیدرات هم داره. در واقع میشه گفت این ماده غذایی بیشتر برای افرادی مناسبه که قصد دارن در کنار یک رژیم غذایی مناسب افزایش وزن و عضله سازی رو به همراه ورزش تجربه کنن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
لوبیا سیاه 8.86

23.71

2. لوبیا لیما

مورد دوم از لیست ما باز هم به یک لوبیا اختصاص داره. لوبیا لیما هم مثل لوبیا سیاه توی ایران ناشناس هست. اما خب اگر کسی اون رو میشناسه و بهش دسترسی داره میتونه از پرونئین این لوبیا بهره ببره. گفته میشه توی 100 گرم لوبیا لیما، تا 8 گرم پروتئین قرار داره که عدد خوبیه. این لوبیا بومی آمریکای جنوبی و آمریکای میانه هستش.

 

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
لوبیا لیما 8

21

مواد غذایی پروتئین دار ؛ ذرت

3. ذرت

معمولا ذرت رو به عنوان ماده غذایی میشناسیم که سرشار از فیبره. این کاملا درسته اما نباید از پروتئین موجود در ذرت غافل شد. ذرت از اون دسته مواد غذایی پروتئین دار هست که در هر 100 گرم، 15.6 گرم پروتئین داره. علاوه بر این با مصرف ذرا مقدار قابل توجهی کلسیم و مواد معدنی هم وارد بدن میشه. پس اصلا نباید اون رو از دست داد.

اما سوال اینجاست که آیا ذرت برای برنامه غذایی افرادی که قصد دارن از رژیم پروتئین برای کاهش وزن استفاده کنن مناسبه یا نه ؟ در جواب به این سوال باید بگیم یک عدد ذرت زرد بزرگ 24/76 گرم کربوهیدرات داره. پس نمیشه گفت که برای کاهش وزن مناسبه. چون بیشتر از اینکه پروتئین وارد بدن شما بکنه، کربوهیدارت داره. این مورد هم برای افرادی که قصد دارن افزایش وزن رو داشته باشن مناسبه. فیبر موجود در ذرت به هضم بهتر غذا و گوارش بهتر کمک میکنه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
ذرت 15.6

24.76

4. ماهی سالمون

بیشتر مردم ماهی سالمون رو جزو مواد غذایی پروتئین داری میدونن که به شدت چرب هم هست. وجود اسید های چربی مثل امگا3 و امگا 6 باعث شده که سالمون رو به چرب بودن بشناسیم. البته قطعا شما هم میدونید که این اسیدهای چرب تا چه اندازه ای برای بدن مفید هستن.

اگر دوست دارین یک وعده غذایی با پروتئین بالا و البته پر از مواد معدنی رو داشته باشید که بعدش هم احساس سیری خوبی رو تجربه کنید، پیشنهاد میکنم اصلا ماهی سالمون رو از دست ندید. البته ناگفته نمونه که دسترسی به این ماهی خیلی کار ساده ای نیست و قیمت چندان اقتصادی برای تهیه کردن نداره.

ماهی سالمون وحشی توی هر 100 گرم 20 گرم پروتئین داره. این مقدار تقریبا قابل مقایسه با ۲۳ گرم پروتئین موجود در خوراک استیک هست. اما  کمی کمتر از ۲۷ گرم پروتئین موجود در یک وعده مرغ هستش. پس این مورد هم برای کاهش وزن مناسبه و هم برای افرادی که قصد دارن برنامه غذایی برای عضله سازی و بدنسازی داشته باشن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
ماهی سالمون 20

0

5. سیب زمینی

مورد پنجم از لیست مواد غذایی پروتئین دار سیب زمینی هست. سیب زمینی بیشتر از اینکه به داشتن پروتئین شهرت داشته باشه، بخاطر وجود کربوهیدرات معروفه. از همین الان کاملا مشخصه که برای افرادی که قصد دارن رژیم پروتئین برای کاهش وزن داشته باشن اصلا مناسب نیست.

در هر 100 گرم سیب زمینی، فقط 1.9 گرم پروتئین وجود داره. در مقابل در همین مقدار، 20.1 گرم کربوهیدرات وجود داره. استفاده از سیب زمینی برای افرادی مناسبه که قصد دارن با باشگاه رفتن افزایش وزن رو تجربه کنن. پروتئین موجود در سیب زمینی هر چقدر هم که کم باشه، در کنار مواد غذایی دیگه و ورزش میتونه روی عضله سازی تاثیر مثبت بزاره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
سیب زمینی 1.9

20.1

حتما بخوانید » رژیم کتوژنیک چیست ؟

مواد غذایی پروتئین دار ؛ کلم بروکلی

6. کلم بروکلی

کلم بروکلی هم جزو اون دسته از مواد غذایی پروتئین دار هست که کمتر کسی در مورد وجود پروتئینش اطلاع داره. در هر 100 گرم کلم بروکلی، 2.6 گرم پروتئین وجود داره. این مقدار نسبت به پروتئین موجود در سیب زمینی بیشتره. علاوه بر این شما با مصرف کلم بروکلی میتونید انتظار دریافت مواد مغزی مثل پتاسیم، فولات و غیره رو هم داشته باشید.

نکته جالب در مورد کلم بروکلی این هست که در مقابل پروتئین قابل توجهش، کالری بسیار کمی رو وارد بدن میکنه و از طرفی به خاطر وجود فیبر، خیلی سریع احساس سیری رو درون بدن ایجاد میکنه. در هر 100 گرم کلم بروکلی 6 گرم کربوهیدرات هم وجود داره.

میشه گفت برای این مورد هم خیلی برای افرادی که قصد کاهش وزن با رژیم پروتئین رو دارن مناسب نیست. اما خب وجودش خیلی آسیبی به رژیم نمیزنه. اگر هدفتون کاهش وزن هست میتونید به اندازه خیلی کم توی سالاد ها ازش استفاده کنید.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
کلم بروکلی 2.6

6

7. گل کلم

مورد هفتم از مواد غذایی پروتئین دار ما هم از خانواده کلم هاست. گل کلم هم مثل کلم بروکلی در کنار پروتئین قابل توجهش، کالری بسیار کمی داره. در هر 100 گرم گل کلم، 2 گرم پروتئین وجود داره. در مقابل این مقدار پروتئین، 27 گرم کالری وجود داره.

اگر در مورد میزان کربوهیدرات این ماده غذایی هم در حال فکر کردن هستید، باید بگیم در هر 100 گرم 6 گرم کربوهیدرات داره. برای افرادی که هدف کاهش وزن دارن استفاده از این ماده غذایی شبیه به توضیحات کلم بروکلی هست.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گل کلم 2

6

8. کلم چینی

و باز هم از خانواده کلم ها. اما اینبار کلم چینی. کلم چینی از جمله مواد غذایی پروتئین دار هست و با اسم باک چوی هم اونو میشناسن. این کلم به مقدار بالای آنتی اکسیدان و پروتئین معروفه. در هر 100 گرم از کلم چینی 1.5 گرم پروتئین وجود داره. در مقابل در همین مقدار از این کلم، 2.2 گرم کربوهیدرات هم وجود داره. این اعداد نشون میده که میشه ازش توی رژیم کاهش وزن با پروتئین استفاده کرد.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
کلم چینی 1.5

2.2

مواد غذایی پروتئین دار ؛ تخم مرغ

9. تخم مرغ

خب به نوبتی هم که باشه باید در مورد یکی از مواد غذایی پروتئین دار که صحبت کنیم که فوق العاده ارزش غذایی بالایی داره. بله، روی صحبت ما با تخم مرغه. با توجه به مطالعات انجام شده، اگر تخم مرغ در وعده صبح مصرف بشه، بدن خیلی سریع احساس سیری پیدا میکنه و نیازی به مصرف مواد غذایی دیگه رو احساس نمیکنه.

احساس سیری بیشتر، یعنی خوردن کمتر مواد غذایی دیگه. در نهایت مجموع اینها یعنی کالری سوزی بیشتر و کاهش وزن راحت تر. یکی از مواد غذایی که توصیه میشه برای کاهش وزن با رژیم پروتئین استفاده بشه پروتئین هست. در هر 100 گرم تخم مرغ 1.1 گرم کربوهیدرات و 13گرم پروتئین هستش. افرادی که باشگاه بدنسازی میرن هم قطعا میدونن که باید مرتب از این ماده غذایی سرشار ا پروتئین برای عضله سازی استفاده کنن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
تخم مرغ 13

1.1

10.گوشت گاو

گوشت گاو یکی از مواد غذایی پروتئین دار معروف هستش. البته خیلی از افراد به خاطر تصورات غلطی که در موردش دارن، علاقه ای به خوردنش ندارن. جالبه بدونید که در 100 گرم گوشت گاو 26 گرم پروتئین وجود داره و در مقابل هیچ کربوهیدراتی درونش نیست. این یعنی این گوشت کاملا برای رعایت یک رژیم لاغری پروتئینی مناسبه. علاوه بر این افرادی که باشگاه میرن میتونن از حجم بالای پروتئین موجود در گوشت گاو هم بهره ببرن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گوشت گاو 26

0

11. سینه مرغ

یکی دیگه از مواد غذایی پروتئین دار که اتفاقا هم برای ورزشکار ها برای عضله سازی و هم برای لاغری با رژیم پروتئین مناسبه، سینه مرغ هستش.  هر 100 گرم پروتئین 31 گرم پروتئین و 0 گرم کربوهیدارت داره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
سینه مرغ 31

0

مواد غذایی پروتئین دار ؛ جو دو سر

12. دانه جو دو سر

یکی دیگه از مواد غذایی پروتئین دار که اصلا به ظاهرش نمیاد پروتئین داشته باشه، جو دو سر هست. در هر 100 گرم جو دو سر 2.4 گرم پروتئین و 12 گرم کربوهیدرات قرار داره. خب با این توضیحات کاملا مشخصه که استفاده از این ماده غذایی برای کاهش وزن مناسب نیست. اما افرادی که دنبال مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی هستن، میتونن جو دو سر رو توی برنامه غذایی خودشون قرار بدن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
جو دو سر 2.4

12

13. ماهی تن

مورد سیزدهم باز هم از خانواده آبزیان هستش. ماهی تن یکی از مواد غذایی پروتئین دار با میزان کربوهیدرات صفره. بنابراین برای کاهش وزن فوق العاده هستش. مقدار پروتئین موجود در ماهی تن 28 گرم در هر 100 گرم از این ماهیه. خب میشه گفت خیلی عدد قابل توجهیه. افرادی که باشگاه میرن به هیچ وجه نباید این منبع پروتئین رو از دست بدن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
ماهی تن 28

0

14. تمپه

همه ما سویا رو به عنوان یکی از مواد غذایی سرشار از پروتئین میشناسیم. علاوه بر این سویا تنها پروتئین گیاهی هست که تمام 9 آمینو اسید ضروری رو درون خودش داره و پروتئین کامل به حساب میاد. به همین خاطر هست که خیلی از گیاه خوار ها برای تامین پروتئین مورد نیاز بدنشون از سویا استفاده میکنن.

در مورد سویا کمی جلوتر صبحت میکنیم. اما در حال حاضر قصد داریم در مورد یکی از فرآورده های سویا به نام تمپه صحبت کنیم. تمپه حاوی 9 گرم کربوهیدرات و 19 گرم پروتئین هست. این یعنی افراد برای افزایش وزن و عضله سازی میتونن از این ماده غذایی استفاده کنن. اما برای کاهش وزن مقدار کربوهیدرات موجود در سویا تا حدی زیاده و میتونه روند رژیم پروتئین رو که وارد شدن به حالت کتوزیس هستش رو به هم بزنه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
تمپه ( tempeh ) 19

9

مواد غذایی پروتئین دار ؛ اسپیرولینا

15. اسپیرولینا

در مورد اسپیرولینا و مکمل مربوط به این جلبک در مقاله ی « 45 مورد از بهترین قرص های لاغری و چربی سوز پر فروش » صحبت کردیم. این جلبک دریایی هم در آب شور و هم در آب شیرین رشد میکنه و معمولا از اون برای چربی سوزی و کاهش وزن هم توی قرص های لاغری استفاده میشه.

این جلبک دریایی در هر 100 گرم حاوی 57 گرم پروتئین هست که عدد فوق العاده ایه. این عدد ممکنه در نگاه اول گولتون بزنه و بگید خب کربوهیدرات کمی داره. میزان کربوهیدرات این جلبک در مقابل پروتئینش کمتره اما در کل زیاده.

اسپیرولینا در هر 100 گرم 24 گرم کربوهیدرات داره. در کل میشه گفت برای افرادی که قصد کاهش وزن با این ماده غذایی رو دارن خیلی گزینه مناسبی نیست. اما برای افرادی که به دنبال مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و افزایش وزن هستن، عالیه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
جلبک اسپیرولینا 57

24

16. حبوبات

خانواده حبوبات دسته ای مواد غذایی هستن که معمولا پروتئین بالایی دارن اما برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستن مناسب نیستن. دلیل این هم دقیقا وجود کربوهیدرات هست که میتونه روند رژیم پروتئین رو به هم بزنه. اما برای افرادی که به دنبال افزایش وزن و عضله سازی هستن، گزینه خوبی به حساب میان.

17. دانه شاهدانه

مورد بعدی از خانواده گیاهان که جزو پروتئین های کامل به حساب میاد دانه شاهدانه هست. مثل سویا، شاهادانه هم هر 9 آنزیم ضروری برای بدن رو درون خودش جا داده. هر قاشق غذاخوری از دانه شاهدانه حاوی 9.5 گرم پروتئین هست. این عدد برای هر هدفی کاملا مناسبه. دسترسی به این دانه خیلی کار مشکلی نیست و میشه از هر عطاری اون رو تهیه کرد. البته ممکنه قیمت اون برای بعضی از افراد گرون باشه اما خب قیمت گرفتن ضرر نداره.

ماده غذایی (قاشق غذاخوری)

پروتئین کربوهیدرات
دانه شاهدانه 9.5

مواد غذایی پروتئین دار ؛ گوچه خشک

18. گوجه فرنگی خشک شده با نور آفتاب

به احتمال زیاد این مورد رو تا الان اصلا نشنیده باشین. زمانی که گوجه فرنگی رو زیر نور آفتاب قرار میدیم تا خشک بشه، سرشار از پروتئین میشه. این یعنی میشه اون رو جزو خانواده مواد غذایی پروتئین دار قرار داد. علاوه بر پروتئین این ماده غذایی میتونه مواد مغذی، لیکوپن و فیبر ( که برای گوارش مناسب هست ) رو برای بدن تامین کنه.

در هر 100 گرم پروتئین 5 گرم پروتئین و 23 گرم کربوهیدرات وجود داره. خب این یعنی برای افرادی که هدفشون کاهش وزن هست اصلا مناسب نیست. اما برای افرادی که به دنبال مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی هستن میتونه گزینه خوبی باشه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گوجه فرنگی خشک شده با نور آفتاب 5

23

19. میوه گوآوا (Guava)

میوه گوآوا جزو گزینه هایی نیست که بشه توی ایران بهش دسترسی داشت. اما افرادی که در خارج از کشور زندگی میکنن به احتمال زیاد به این میوه دسترسی داشته باشن. به همین دلیل ما این مورد رو هم به لیست غذاهایی پروتئین دار اضافه میکنیم. این درختچه بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی، پرو، برزیل و مکزیک، و آسیای جنوبی (پاکستان و هندوستان) هست.

اگر توی این مناطق زندگی میکنید، میتونید اون رو تهیه کنید. علاوه بر پروتئین شما میتونید از این میوه انتظار دریافت مواد مغذی و ویتامین C رو هم داشته باشید. در هر 100 گرم از این میوه، 2.6 گرم پروتئین و 14 گرم کربوهیدارت وجود داره. این گزینه هم برای کاهش وزن و رژیم پروتئین مناسب نیست چون ما توی رژیم پروتئین کربوهیدارت رو به شدت محدود میکنیم.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
میوه گوآوا 2.6

14

20. کنگر فرنگی ( Artichoke )

شاید کمتر اسم کنگر فرنگی ( Artichoke ) رو به عنوان یک ماده غذایی سرشار از پروتئین شنیده باشید. اما در هر 100 گرم از این گیاه، 11 گرم کربوهیدارت و 3.3 گرم پروتئین وجود داره. خب با این تفاسیر حدس زدن اینکه برای رژیم لاغری پروتئین مناسب نیست، خیلی مشکل نیستش. افرادی که به این گیاه دسترسی دارن میتونن برای افزایش وزن و عضله سازی از این گیاه در برنامه غذایی خودشون استفاده کنن. معمولا از این گیاه توی سالاد استفاده میشه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
 کنگر فرنگی 3.3

11

حتما بخوانید » صبحانه کتوژنیک

مواد غذایی پروتئین دار ؛ لوبیا قرمز

21. لوبیا قرمز

یکی دیگه از مواد غذایی پروتئین دار که اتفاقا سرشار از کربوهیدرات هم هست، لوبیا قرمزه. این لوبیا در هر 100 گرم 24 گرم پروتئین و 60 گرم کربوهیدرات داره. با توجه به این موضوع خیلی مناسب کاهش وزن نیست. افرادی که به دنبال لیستی از مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی هستن میتونن این گزینه رو هم به لیست خودشون اضافه کنن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
لوبیا قرمز 24

60

22. گوشت گاومیش

به طور کلی خانواده گوشت های قرمز سرشار از پروتئین هستن. البته خیلی از افراد همونطور که گفتیم از مصرف اونها خودداری میکنن چون تصور میکنن برای سلامتی مضر هستن. گوشت های فرآوری شده از گوشت قرمز برای سلامتی مضر هستن. اما مصرف گوشت قرمز اورگانیک مشکلی ایجاد نمیکنه.

در هر 100 گرم از گوشت گاومیش 21.2 گرم پروتئین و کمتر از 1 گرم کربوهیدرات هست. این یعنی گوشت گاومیش هم برای افرادی که دنبال کاهش وزن با رژیم پروتئین هستن مناسبه و هم برای عضله سازی.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گوشت گاو میش 21.2

کمتر از 1 گرم

23. گوشت خوک

گوشت خوک در بین مسلمان ها حرام هست. اما این موضوع در همه ادیان وجود نداره. بنابراین ممکنه در جهان فارسی زبانهایی وجود داشته باشن که از این صفحه به عنوان یک مرجع در زمینه شناخت مواد غذایی پروتئین دار استفاده کنن و در عین حال مسلمان هم نباشن و از گوشت خوک استفاده کنن. البته در حال حاضر در جهان این موضوع اثبات شده که خوردن گوشت خوک به هیچ وجه برای سلامتی مناسب نیست. در هر 100 گرم از این گوشت، 27 گرم پروتئین و 0 گرم کربوهیدرات قرار داره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گوشت خوک 27

0

حتما بخوانید » ناهار کتوژنیک 

مواد غذایی پروتئین دار؛ بوقلمون

24. بوقلمون

یکی از پر پروتئین ترین مواد غذایی، بوقلمون هستش. افرادی که قصد دارن با رژیم سرشار از پروتیئن، کاهش وزن و در عین حال عضله سازی داشته باشن، به هیچ وجه بوقلمون رو از دست ندن. پروتئین این گوشت در هر 100 گرم 29 گرم هست. در همین مقدار از گوشت بوقلمون فقط 0.1 کربوهیدرات وجود داره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گوشت بوقلمون 29 0.1

25. نخود

از جمله مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی میشه به نخود اشاره کرد. این ماده غذایی علاوه بر این که به عضله سازی و افزایش وزن کمک میکنه، برای سلامت استخوان ها، قلب و جلوگیری از سرطان بسیار مفیده. در هر 100 گرم نخود 5 گرم پروتئین و 14 گرم کربوهیدرات قرار داره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
نخود 5

14

26. گیاه کینو آ

یکی از مواد غذایی پروتئین دار مورد علاقه گیاهخواران، گیاه کینو آ هستش. این گیاه از جمله پروتئین های گیاهی به حساب میاد که تمام آمینو اسید های ضروری برای ساخت پروتئین رو داره. به توجه به این موضوع جایگزین خوبی برای گوشت برای افرادی علاقه مند به گیاه خواری به حساب میاد. گفته میشه در هر 100 گرم از این گیاه ، 4 گرم پروتئین وجود داره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
کینو آ 4

مواد غذایی پروتئین دار ؛ ماست یونانی

27. ماست یونانی

ماست یونانی علاوه بر طعم بسیار لذیذ و خوشمزه ای که داره، یک غذای پروتئین دار هم محسوب میشه. این ماست در هر 100 گرم 10 گرم پروتئین و 3.6 گرم کربوهیدرات داره. قطعا با این ارقام میشه حدس زد که هم برای کاهش وزن و هم برای عضله سازی و بدنسازی مناسبه.

نکته ای که در مورد این ماست برای افرادی که دنبال کاهش وزن هستن، وجود داره اینه که باید حتما از نمونه کم چرب این ماست مصرف کنن. نمونه پر چرب ماست یونانی به خاطر بالا بودن مقدار قندی که داره میتونه روند رژیم پروتئین شما رو به هم بزنه و بدن رو از حالت چربی سوزی یا همون حالت کتوز خارج کنه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
ماست یونانی1 10

3.6

28. پنیر روستایی

شاید باور نکنید اما میزان پروتئین در هر 100 گرم پنیر، 25 گرم هست. از این جالب تر اینه که در همین مقدار از پنیر اورگانیک فقط 1.3 گرم کربوهیدرات وجود داره. خب این یعنی میشه ازش توی رژیم پروتئین برای کاهش وزن استفاده کرد. علاوه بر این، پنیر رو میشه جزو دسته مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و عضله سازی هم قرار داد. نکته ای که وجود داره اینه که پنیر حتما باید اورگانیک باشه ( مثل پنیر های محلی کم چرب ).

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
پنیر محلی ( اورگانیک ) 25

1.3

29. بادام

بادام و در کل دانه ها میتونن یک گزینه خوب برای میان وعده ها باشن. مقدار کالری موجود در دانه ها بالا هست. بنابراین به هیچ وجه نباید افرادی که هدفشون لاغریه، زیاد از این دانه ها مصرف کنن. بادام یکی از مواد غذایی پروتئین دار هست که در صورتی که به اندازه مصرف بشه، میشه روش حساب کرد.

در هر 100 گرم بادام 25.8 گرم پروتئین و 16.1 گرم کربوهیدرات وجود داره. با توجه به این اعداد برای افرادی که هدفشون افزایش وزن و رشد عضلات هست بادام گزینه خیلی خوبی به حساب میاد. افرادی هم که هدفشون کاهش وزن هست، میتونن مقدار خیلی کمی از اون رو مصرف کنن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
بادام 25.8

16.1

مواد غذایی پروتئین دار ؛ شیر

30. شیر

افرادی که به خوردن شیر علاقه دارن میتونن روی اون به عنوان یک ماده غذایی سرشار از پروتئین حساب باز کنن. در هر یک کاپ ( 244 گرم ) از شیر کم چرب ( 1% چربی ) ، 12 گرم پروتئین و 8 گرم کربوهیدرات وجود داره. این یعنی شیر برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستن مناسب نیست.

اما افرادی که قصد دارن عضله سازی داشته باشن بهتره که از شیر به عنوان یک ماده غذایی پروتئین دار در برنامه غذایی خودشون استفاده کنن. ضمناً میتونید برای استفاده از مکمل های پروتئین مثل پروتئین وی، پودر رو در شیر گرم خوب حل و مصرف کنید.

ماده غذایی (244گرم)

پروتئین کربوهیدرات
شیر کم چرب 8

12

31. عدس

یکی از خوراکی های محبوب بین ایرانی ها عدسی یا همون آب عدس هستش. عدس به خاطر وجود فیبر و البته پروتئین و کربوهیدرات مناسب میتونه یک مواد غذایی پروتئین دار مناسب برای بدنسازی به حساب بیاد. اما برای کاهش وزن کمی اوضاع فرق میکنه. وجود 20 گرم کربوهیدرات در مقابل 9 گرم پروتئین در 100 گرم عدس، باعث میشه خیلی گزینه مناسبی برای استفاده در رژیم غذایی پروتئین نباشه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
عدس 9

20

32. دانه های کدو تنبل

توی سالهای اخیر کدو تنبل جای خودش رو به نسبت توی غذاهای ایرانی باز کرده. در مورد دانه های کدو تنبل میشه گفت یکی از بهترین منابع برای دریافت مواد مغذی هستش. موادی مثل منیزیم، سلنیم و … که بدن ما بهشون احتیاج داره. علاوه بر این موارد جالبه بدونید که در هر 100 گرم دانه کدو تنبل 19 گرم پروتئین و 54 گرم کربوهیدرات هست. افرادی که قصد دارن از این دونه ها برای کاهش وزن استفاده کنن بناید اونها رو به صورت سرخ شده استفاده کنن. در واقع برای لاغری باید به صورت خام مصرف بشه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
دانه کدو تنبل 19

54

حتما بخوانید » فواید رژیم لو کرب

مواد غذایی پروتئین دار ؛ آووکادو

33. آوواکادو

آووکادو یکی از میوه هایی هست که توی رژیم های مثل رژیم لاغری کتوژنیک کاربرد فراوانی داره. در هر 100 گرم آووکادو 2 گرم پروتئین و 9 گرم کربوهیدات قرار داده. این میوه به خاطر داشتن چربی های غیر اشباع سالم فراوون، به عنوان یک منبع تامین انرژی جایگزین برای کربوهیدرات ها و قند ها استفاه میشه.

زمانی که یک فرد از این میوه توی رژیم غذایی خودش استفاده میکنه و در عین حال مصرف کربوهیدرات ها رو به صورت اصولی کاهش میده، بدن به مصرف چربی به جای کربوهیدرات عادت میکنه. در نتیجه، با وارد شدن به کتوز، شروع به چربی سوزی و در نهایت هم کاهش وزن اتفاق میوفته.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
آووکادو 2

9

34. پسته

این روزها پسته به عنوان یک دانه خیلی گرون قیمت شناخته میشه. بنابراین شاید انتخاب کردنش برای هر کسی به عنوان یکی از مواد غذایی پروتئین دار مناسب نباشه. در هر 100 گرم پسته 20 گرم پروتئین و 28 گرم کربوهیدرات وجود داره. افرادی که قصد کاهش وزن دارن میتون به مقدار کمی از اون رو در میان وعده ها مصرف کنن. برای افرادی که به دنبال مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی هستن میتونن از پسته به عنوان یک میان وعده همراه توی باشگاه استفاده کنن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
پسته 20

28

35. تخم چیا

خیلی از افراد ممکنه برای اولین بار باشه که اسم تخم چیا رو میشنون. تخم چیا سرشار از پروتیئن و کربوهیدرات هست. به اندازه ای که در هر 100 گرم از اون 17 گرم پروتئین و 42 گرم کربوهیدرات هست. البته این گزینه هم برای افرادی که اصرار به پیروی از رژیم پروتئین برای کاهش وزن دارن مناسب نیست. اما افرادی هدفشون عضله سازی هست میتونه یک گزینه عالی به حساب بیاد.

افرادی که گیاهخوار هستن ترجیح میدن به جای استفاده از تخم مرغ، از تخم چیا استفاده کنن. روش مصرفش هم معمولا به این صورت هست که یا به سالاد و یا به اسموتی اضافه میشه. از جمله خواص تخم چیا میشه به داشتن اسید های چرب امگا 3 و البته فیبر فراوان هم اشاره کرد.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
تخم چیا 17

42

مواد غذایی پروتئین دار ؛ کره بادام زمینی

36. کره بادام زمینی

کره بادام زمینی برای افرادی که هدفشون کاهش وزن هست مناسب نیست. دلیل این موضوع به کالری بالای این کره برمیگرده. به طور کلی کالری کره های آجیل کالری بالایی دارن و باید به صورت محدود استفاده بشن. افرادی که ورزشکار هستن و دنبال مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی و عضله سازی میگردن، کره بادام زمینی رو در وعده صبحانه مصرف کنن.

ماده غذایی (100 گرم) پروتئین کربوهیدرات
کره بادام زمینی 25 20

37. ماهی هالیبوت ( لوزی‌ماهی )

ماهی هالیبوت یا لوزی‌ماهی در اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس آرام شمالی زندگی میکنه. با توجه به این موضوع ما توی ایران به این ماهی دسترسی نداریم. اگر در خارج از کشور زندگی میکنید و تمایل دارین مواد غذایی پروتئین دار رو بشناسید و استفاده کنید، این ماهی رو از دست ندین.

ماده غذایی (نصف فیله) پروتئین کربوهیدرات
ماهی هالیبوت 30

38. مارچوبه

مارچوبه به وجود ویتامین K معروفه. این ویتامین نقش مهمی توی بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر شکستگی اونها ایفا میکنه. علاوه بر این دریافت ویتامین K برای خانم های یائسه که در معرض خطر پوسیدگی استخوان قرار دارن،اهمیت داره.

مارچوبه علاوه بر ویتامین کا، سرشار از پروتئین و کربوهیدرات هست و میشه اون رو جزو لیست مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی هم قرار داد. از مارچوبه میتونید توی سالاد هم استفاهد کنید. مصرف این گیاه میتونه فیبر رو هم به همراه داشته باشه که علاوه ایجاد احساس سیری، برای گوارش بسیار مفیده.

ماده غذایی (100 گرم) پروتئین کربوهیدرات
مارچوبه 2.2 3.9

مواد غذایی پروتئین دار ، جوانه بروکسل

40. جوانه بروکسل

این گیاه خیلی توی ایران شناخته نشده. در واقع میشه گفت جوانه بروکسل یک نوع سبزیه که سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین های مختلف برای بدن هست. شاید در مقابل با خیلی از مواد غذایی دیگه این سبزی پروتئین زیادی نداشته باشه، اما میتونه توی برنامه یک ورزشکار به عنوان یک سبزی که به عضله سازی هم کمک میکنه، جایگاه ویژه ای داشته باشه.

در صورتی که به این سبزی دسترسی دارین، میتونید از اون توی برنامه غذایی استفاده کنید. البته این گزینه هم به خاطر وجود کربوهیدرات گزینه مناسبی برای افرادی که قصد دارین رژین پروتئین بگیرن نیست.

ماده غذایی (100 گرم) پروتئین کربوهیدرات
جوانه بروکسل 3.4 9

41. گندم اسپلت

گندم اسپلت در واقع یک نوع از گندم هاست که پوستش کنده شده. این گندم سرشار از پروتئینه اما متاسفانه مقدار اون توی مراجع و وبسایت های خارجی درج نشده. از این گندم برای تهیه آرد هم استفاده میشه که کیفیت فوق العاده ای هم داره.

ماده غذایی (100 گرم) پروتئین کربوهیدرات
گندم اسپلت

42. گیاه تِف

علف تف یا گیاه تف، جزو گیاهانی به حساب میاد که بعد از برداشت به آرد تبدیل میشه. نکته جالب در مورد این گیاه این هست که میزان گلوتن در اون صفر و مقدار پروتئین اون به نسبت بالاست. البته این رو هم نباید فراموش کرد کربوهیدرات فوق العاده بالایی داره و برای کاهش وزن اصلا مناسب نیست. استفاده از این گیاه به عنوان یکی از مواد غذایی پروتئین دار سرشار از کربوهیدرات برای بدنسازی مناسب هست.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
 گیاه تف 13.30

73.13

مواد غذایی پروتئین دار ؛ پروتئین وی

43. پودر پروتئینه آب پنیر

پودر پروتئینه آب پنیر یا همون مکمل پروتئین وی ( Whey ) یکی از مکمل های ورزشی معروف بین ورزشکار های رشته بدنسازی هست. این مکمل باعث افزایش حجم عضلات و قدرت بدنی میشه و معمولا در حین ورزش و وزنه زدن استفاده میشه. پروتئین های وی از پروتئین موجود در شیر به دست میان. به همین خاطر افراد بعد از مصرف حجم بالایی از پروتئین رو به صورت مستقیم وارد بدنشون میکنن.

در نتیجه تاثیر مستقیم روی عضلات بدن میزاره. افرادی که قصد کاهش وزن با رژیم پروتئین رو دارن بهتره که از این مکمل استفاده نکنن. دلیلش وجود قند و کربوهیدراتی هست که باعث میشه بدن از حالت کتوزیس خارج بشه. بهتره از غذاهای معمولی که سرشار از پروتئین هستن استفاده کنید. این مکمل در مورد ورزشکارهای بدنسازی متفاوته و برای عضله سازی بسیار مناسبه.

ماده غذایی (246گرم)

پروتئین کربوهیدرات
 آب پنیر 2.1

13

44. میگو

میگو یکی از غذاهای دریایی پر طرفدار هستش. نکته جالب در مورد میگو مقدار کم کربوهیدرات و عدد بالای پروتئین موجود در اون هستش. این غذا هم برای افرادی که در حال کاهش وزن با رژیم پروتئین هستن مفیده و هم برای ورزشکار ها.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
میگو 24

0.2

45. گردو

گردو هم مثل بادام جزو آجیل ها هست. بنابراین افرادی که هدفشون کاهش وزن و لاغری هست، باید مقدار کمی از گردو رو در برنامه غذایی روزانشون جا بدن. در واقع بهتره بگیم باید محدود باشه. اما افرادی که ورزشکار هستن، میتونن از این آجیل به عنوان میان وعده ورزشی، بعد از باشگاه استفاده کنن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
گردو 15

14

مواد غذایی پروتئین دار ؛ فندق

46. فندق

شرایط فندق هم دقیقا مثل سایر آجیل هاست. برای افرادی که دنبال کاهش وزن هستن باید به صورت محدود و برای افرادی که ورزشکار هستن منبع غذایی خوبی برای تامین پروتئین و کربوهیدرات هست.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
فندق 15

17

47. خرچنگ

خرچنگ از جمله مواد غذایی پروتئین دار هست که هنوز توی ایران جا نیوفتاده. اما خیلی از ایرانی هایی که در خارج از کشور زندگی میکنن، به این منبع غذایی سرشار از پروتئین دسترسی دارن. خرچنگ در هر 100 گرم 19 گرم پروتئین داره. نکته جالب در مورد این غذایی دریایی این هست که اصلا کربوهیدرات نداره. بنابراین هم برای کاهش وزن مناسبه و هم برای عضله سازی و بدنسازی.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
خرچنگ 19

0

48. باقلا

یکی از مواد غذایی پروتئین دار که البته بیشتر به عنوان پیش غذا سرو میشه، باقلا هست. علاوه بر این یکی از سرگرمی های مورد علاقه مردم در فصل سرد زمستون، خوردن باقلا هست. در هر 100 گرم باقلا، 21 گرم پروتئین و 63 گرم کربوهیدرات وجود داره. این یعنی افرادی که باشگاه میرن، میتونن بعد از تمرین از باقلا به عنوان یکی از مواد غذایی پروتئین داربرای بدنسازی استفاده کنن. اما افرادی که دنبال کاهش وزن با رژیم پروتئین هستن باید دور باقلا رو به خاطر کربوهیدرات بالایی که داره خط بکشن.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
باقلا 21

63

مواد غذایی پروتئین دار ؛ نخود فرنگی

49. نخود فرنگی

نخود فرنگی یکی دیگه از مواد غذایی پروتئین داری هست که معمولا در طبخ غذا ازش استفاده میشه. در هر 100 گرم نخود فرنگی 5 گرم پروتئین و 14 گرم کربوهیدرات وجود داره.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
نخود فرنگی 5

14

50. اسفناج

اسفناج یکی از مواد غذایی پروتئین دار هست که ریشه پرورش اون به ایران برمیگرده. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی برای بدن هست. خوردن اسفناج به سلامت چشم، کاهش استرس اکسیداتیو،  جلوگیری از سرطان و کاهش فشار خون کمک میکنه. پس برای حفظ سلامتی هم که شده باید ازش توی برنامه غذایی استفاده کرد.

اما در مورد میزان پروتئین و کربوهیدراتش باید بگیم اسفنانج پخته شده در هر 100 گرم، 2.86 گرم پروتئین و 3.63 گرم کربوهیدرات داره. این اعداد نشون میده میشه از اسفناج توی برنامه غذایی یک ورزشکار استفاده کرد. اما احتمالا برای کاهش وزن با رژیم سرشار از پروتئین گزینه مناسبی نباشه.

ماده غذایی (100 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
اسفناج پخته 2.86

3.63

51. سویا

سویا به عنوان یکی از مواد غذایی پروتئین دار گیاهی شاخته میشه که همه اسید آمینه های سازنده پروتئین رو داره. در واقع میشه گفت سویا یک پروتئین کامل هست و خیلی از گیاه خوار ها به جای استفاده از گوشت قرمز برای تامین پروتئین از سویا استفاده میکنن. در هر 100 گرم از سویا 68 گرم پروتئین و 56 گرم سویا وجود داره. بنابراین برای بدنسازی فوق العاده هست اما برای کاهش وزن نه!

ماده غذایی (186 گرم)

پروتئین کربوهیدرات
سویا 68

56

جمع بندی

به عنوان کلم آخر باید این رو بدونید که اگر هدف کاهش وزن باشه، بهتره از منابع غذایی حیوانی برای تامین پروتیئن استفاده بشه. یعنی رژیم غذایی پروتئینی مناسبه که بیشتر پروتئین هاش از منابع حیوانی تامین بشه. مواد غذایی پروتئین دار گیاهی، برای به کار برده شدن توی رژیم لاغری پروتئین، مناسب نیستن. وجود کربوهیدرات بالای اونها، روند کاهش وزن رو دچار مشکل میکنه.

اما در مورد افرادی که به دنبال داشتن یک لیست از مواد غذایی پروتئین دار برای بدنسازی هستن، میشه گفت تمام مواردی که توی این مقاله توضیح داده شد، میتونه براشون مناسب باشه.

کارشناس بدن ما

رسالت ما در بدن ما، انتشار به روزترین محتوا در زمینه زیبایی و تناسب اندام در عین ایجاد یک رابطه صمیمی با کاربر هست. در اصل بودن یک مشاور تمام عیار در حوزه زیبایی و تناسب اندام چیزیه که شما میتونید از زیبیتو انتظارش رو داشته باشید. ما کنار شما هستیم تا با زیباتر و خوش اندام شدن بیشتر شما، به همون اندازه اعتماد به نفس شما هم بالاتر بره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
10 کیلو لاغری در 30 روز | موفق ترین رژیم لاغری 1401دانلود رژیم 3010
+